Марина Горка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марина Горка
Мар'іна Горка
Марьина Горка
Споменик на Марија — симбол на Марина Горка
Споменик на Марија — симбол на Марина Горка
Знаме на Марина ГоркаАмблем на Марина Горка
Амблем
Марина Горка is located in Белорусија
Марина Горка
Марина Горка
Марина Горка
Координати: 53°30′25.92″N 28°09′07.92″E / 53.5072000° СГШ; 28.1522000° ИГД / 53.5072000; 28.1522000
Земја
Област
Реон
 Белорусија
Минска
 Пуховички
Основан1222
Површина
 • Вкупна8,2 км2 (32 ми2)
Надм. вис.&10000000000000169000000169 м
Население (2009)
 • Вкупно21.446
 • Густина260/км2 (680/ми2)
 [1]
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.222811
Повик. бр.+375 1713
Рег. таб.5
Мреж. местоmgorka.com

Марина Горка (белоруски: Мар'іна Горка, руски: Марьина Горка) — град во Минската област, Белорусија и административен центар на Пуховичкиот реон. Населението брои 22.500 жители (2009).[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Местото за првпат се споменува во 1222 г., а градскиот статус го стекнало во 1955 г.

Географија[уреди | уреди извор]

Марина Горка се наоѓа 60 км јужно од Минск. Низ неа минува автопатот М5 што води од Минск до Бабрујск.

Занимливости[уреди | уреди извор]

На 15 км североисточно од Марина Горка се наоѓа географскиот центар на Европа. (53°34′01.5″N 28°20′57.2″E / 53.567083° СГШ; 28.349222° ИГД / 53.567083; 28.349222)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светски службен весник“. Архивирано од изворникот на 2013-01-11. Посетено на 2013-09-14. (англиски)
  2. Статистики за Белорусија во 2009 г. — Белстат (руски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Минска област

Координати: 53°30′25.92″N 28°09′07.92″E / 53.5072000° СГШ; 28.1522000° ИГД / 53.5072000; 28.1522000