Прејди на содржината

Маноло Санчис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маноло Санчис
Лични податоци
Роден на 23 мај 1965(1965-05-23)(59 г.)
Роден во Мадрид, Шпанија
Држава Шпанија Шпанија
Висина &100000000000001730000001,73 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 2001 (36 г.)
Младинска кариера
Реал Мадрид Реал Мадрид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1983-1984 Реал Мадрид Кастиља РМ Кастиља 10 (2)
1984-2001 Реал Мадрид Реал Мадрид 523 (33)
Репрезентација
1983 Шпанија Шпанија 18 6 (1)
1983-1986 Шпанија Шпанија 21 16 (0)
1986-1992 Шпанија Шпанија 48 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Мануел Санчис Хонтиуело (роден во Мадрид, 23 мај 1965) — поранешен шпански фудбалер, дефанзивец.

Клупска кариера

[уреди | уреди извор]

Маноло ја започнал својата кариера во Реал Мадрид и ги поминал сите млдински категории во клубот. За Реал дебитирал 4 декември 1983. Бил дел од легендарната постава на Реал наречена Quinta del Buitre (превод на мак. Петте орли). Во текот на следните 15 сезони станал еден од најважните играчи на клубот, а капитенската лента ја носел цели 13 години. Играјќи за Реал, Санчис освоил 8 титули Првак на Шпанија, два шпански купа, 5 суперкупа, и по две титули во Лигата на шампионите и Купот на УЕФА.

Во 2001 година, на возраст од 36 години Санчис ја завршил кариерата со одиграни преку 500 првенствени натпревари. Еден е од ретките играчи кој целата кариера ја поминал во еден клуб.

Репрезентативна кариера

[уреди | уреди извор]

Санчис настапувал за младите селекции на Шпанија под 18 и под 21 година. Своето деби за сениорската репрезентација го имал на 12 ноември 1986, против Романија. Вкупно во кариерата одиграл 48 натпревари за Шпанија и постигнал еден гол. Неговиот последен натпревар во националниот дрес го имал на 11 март 1992 против САД.

Шпанија Реал Мадрид

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]