Манастир Света Марија (Каракедо)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир Света Марија
Monasterio de Santa María de Carracedo (шпански)
Carracedo (Le) - Monasterio de Santa Maria 06.jpg
Основни податоци
МестоКаракедо, Провинција Леон, Шпанија
Координати42°52′50″ N; 8°32′40″ W / 42.880602° СГШ; 8.544377° ЗГД / 42.880602; -8.544377Координати: 42°52′50″ N; 8°32′40″ W / 42.880602° СГШ; 8.544377° ЗГД / 42.880602; -8.544377

Манастирот Света Марија (шпански: Monasterio de Santa María de Carracedo) е манастир и базилика кој се наоѓа во близина на Каракедо, Провинција Леон, Шпанија. Во непосредна близина на манастирот минува т.н. Пат за Сантјаго, во Северна Шпанија. Првиот манастир бил основан во 990 година, во времето на Бермудо II, Крал на Кралство Леон и Кралство Галиција. Сепак, во 997 година манастирот бил разрушен по нападите на Алманзор.

Во 1138 година, по заповед на кралското семејство манастирот повторно бил обновен. Активен манастирскиот комплекс бил до 1835 година. Во 1929 година бил прогласен за национален историски споменик од културен интерес.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Translated from Spanish Wikipedia entry

Галерија[уреди | уреди извор]

Координати: 42°34′15″N 6°43′53″W / 42.57083° СГШ; 6.73139° ЗГД / 42.57083; -6.73139{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница

[[ ]]