Кралство Леон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кралство Леон
Reinu de Llión

910 – 1301
 

Знаме Грб
Местоположба на Леон
Карта на Кралството Леон во 1030.
Главен град Леон
Јазици Латински, Шпански, Галициски и можеби Мозарапски.
Вероисповед римокатолицизам, ислам и јудаизам.
Уредување Монархија
Историја
 -  Основана 910
 -  Војна за шпанското наследство 1301

Кралството Леон било независна држава сместена на северозападниот дел од Пиринејскиот Полуостров. Било основано во 910. година кога христијанските феудалци од Астурија го преселиле седиштето од Овиедо во градот Леон. Подоцна кралството Леон се обединило во денешна Шпанија.

Координати: 40°58′40″ N; 5°40′19″ W / 40.97782° СГШ; 5.67186° ЗГД / 40.97782; -5.67186