Манастир Лелиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастирот Лелиќ

Манастирот Лелиќ се наоѓа во истоименото село, на територијата на градот Ваљево, оддалечен 11 километри од градот. Манастирот е дарба на епископот Николај и неговиот татко Драгомир и мајката Екатерина Велимировиќ.

Идејата за подигање[уреди | уреди извор]

Неговото Високопреосвештенство Лаврентије, епископ на тогашната Шабачко-ваљевска епархија, дошол на идеја црквата во Лелиќ да се претвори во манастир. Подготовките за реализација на оваа идеја се правеле пет години. Најголем проблем бил недостатокот на монаси. Решението било најдено во преоден карактер, според кое братството на манастирот Каона ќе ја преземело управата на манастирот Лелиќ. Лелиќ станал додаток на манастирот Каона.

Одлуката за претворање на парохиската црква Лелиќ во манастир Лелич ја прочитал зворничко-тузланскиот епископ Василиј на 12 мај 1996 година. Лелиќ на тој ден одбележал двоен јубилеј:40 години од смртта на владиката Николај и пет години од пренесувањето на неговите мошти од Америка во Србија. Свечената света литургија била извршена во манастирскиот двор, во присуство на 6.000 верници. Светата литургија ја вршел Неговата Светост Српскиот Патријарх господин Павле со бројни епископи.

Манастирска црква[уреди | уреди извор]

Манастирската црква има форма во која моравскиот стил е проткаен со нови архитектонски решенија. Има облик на крст со купола над централниот дел на храмот. Изграден е од камен, тула и вар. Пред црквата има голема камбанарија и црковна куќа.

Сликата е направена по замисла на владиката Николај. Цртежите се необични и содржат теолошки толкувања на владиката Николај. Сцената на Последниот суд доминира со другите библиски настани. Иконостасот датира во исто време со црквата.

Моштите на владиката Николај на 12 мај 1992 година се пренесени од манастирот Свети Сава во Либертивил, Илиноис, САД. Во портата на манастирот се наоѓа параклис, воедно и оставина на владиката Николај.

Во 1991 година бил отворен музеј во рамките на манастирскиот комплекс посветен на владиката Николај, еден од најголемите умови на Српската православна црква. Во манастирот е активна иконописна и резбарска работилница.

Првиот игумен на манастирот по неговото осамостојување бил архимандритот Авакум (Ѓукановиќ) (1932), долгогодишен брат на Троношкиот манастир и духовно чедо на блажениот старец Антонио Троношки. Многумина поклоници наоѓале утеха и духовен мир со неговите молитви и духовни совети покрај моштите на Св. Српскиот епископ Николај.

Галерија[уреди | уреди извор]

 

Извори[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Забелешка:Голем дел од овој напис е преземен од официјалната веб-страница на општина Ваљево,од оваа страница,со дозвола