Мал Дух (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мал Дух
{{{опис}}}
Соѕвездие Змијоносец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 29 м 20,4 с
Деклинација -23° 45' 33""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
11,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Физички податоци
Привидни димензии 0,63' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 21 мај 1784
Други ознаки PK 2+5.1, ESO 520-PN3, AM 1726-234, CS=14.7

Мал Дух (NGC 6369) — планетарна маглина во соѕвездието Змијоносец, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како Мал Дух и NGC 6369 се споменува и како PK 2+5.1, ESO 520-PN3, AM 1726-234, CS=14.7.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 мај 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Мал Дух е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 m.[2] Мал Дух има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,63'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 29 м 20,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -23° 45' 33"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Мал Дух е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 338; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6826. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 172.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]