Мало црноглаво грмушарче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мало црноглаво грмушарче
Sardinian Warbler.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Птици
Ред: Врапчевидни
Семејство: Грмушари
Род: Sylvia
Вид: Мало црноглаво грмушарче
Биномен назив
Sylvia melanocephala
(Gmelin, 1789)
Подвидови

2-6, види во текстот

Малото црноглаво грмушарче (науч. Sylvia melanocephala) е вообичаена и распространета птица, претежно во Медитеранскиот регион. Ја има и во Македонија.

Подвидови[уреди | уреди извор]

Се разликуваат следниве подвидови:

  • Sylvia melanocephala melanocephala, (Gmelin, 1789), Пиринејски Полуостров преку северен Медитеран до западна Турција. Зимува во Сахел и во оазите на Сахара;[2] ; голем, со долги крилја, со поостар врв на опашката; потемен, без црвеникаво кај мажјаците, женките одозгора се од темно маслинавокафеави до маслинавосиви;[2]
  • Sylvia melanocephala leucogastra, (Ledru, 1810), често вклучени во melanocephala[2]; Канарски Острови, постојан жител; средно голем, со пократки крилја и поголем клун;
  • Sylvia melanocephala momus (Hemprich & Ehrenberg, 1833), Блиски Исток, постојан жител; помала, со кратки крилја; варијации помеѓу кафеавосиво и пепелаво, а одоздола секогаш со црвеникав сјај;[2]
  • Sylvia melanocephala norissae (Nicoll, 1917), делтата на Нил; изумрен од околу 1940;[2]
  • Sylvia melanocephala valverdei (Cabot & Urdiales, 2005) - неодамна одвоен од melanocephala; Мароко, на југ до работ на Сахара; постојан жител; средноголем, најсветол подвид, долните делови се чисто бели.[2]

Опис[уреди | уреди извор]

Малото црноглаво грмушарче е долго 13-14 см, и како и другите видови од неговата фамилија има изразен полов диморфизам. Мажјаците имаат сив грб, белкави долни делови, црна глава, бел врат и црвен прстен околу очите. Пердувите имаат свои варијанти дури и на еден локалитет, со интензитетот на црвеникава нијанса на горните или долните делови. Женките се кафеави одозгора и кремави одоздола, со сива глава.

Однесување[уреди | уреди извор]

Sylvia melanocephala јајца

Живеалиштето на оваа птица се топлите делови од Европа, Медитеранот и северна Африка, отворените шумските предели со густи грмушки, како и парковите и градините. Благодарение на топлата клима тие се постојани жители и немаат потреба од миграција, иако мал број сепак се селат во Африка.

Се хранат претежно со инсекти, но и со бобинки и меко овошје наесен и зиме.

Размножување[уреди | уреди извор]

Во април или мај овие птици градат гнездо во облик на чашка, ниско во грмушките. Несат 3-5 јајца, бели испрскани со кафеави потемни и посветли дамки. Периодот на квачење трае 13-14 дена, а тоа и хранењето на пилињата, мажјакот и женката го прават заедно. Младенчињата го напуштаат гнездото по десетина дена, но се кријат во вегетацијата. Во една сезона, овие птици имаат едно до две легла.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2012). Sylvia melanocephala. Црвен список на загрозени видови на МСЗП. Верзија 2012.1. Меѓународен сојуз за заштита на природата. конс. 16 July 2012.  (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Cabot & Urdiales (2005)
  • Cabot, J. & Urdiales, C. (2005): The subspecific status of Sardinian Warblers Sylvia melanocephala in the Canary Islands with the description of a new subspecies from Western Sahara. Bull. B.O.C. 125(3): 165-175.
  • Helbig, A.J. (2001): Phylogeny and biogeography of the genus Sylvia. In: Shirihai, Hadoram: Sylvia warblers: 24-29. Princeton University Press, Princeton, N.J.. ISBN 0-691-08833-0
  • Jønsson, Knud A. & Fjeldså, Jon (2006): A phylogenetic supertree of oscine passerine birds (Aves: Passeri). Zool. Scripta 35(2): 149–186. doi:10.1111/j.1463-6409.2006.00221.x (HTML abstract)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]