Мазер (Италија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мазер
Maser
општина
Општина Мазер
Земја Италија
Регион Венето
Покраина Тревизо (TV)
Поделоци Косте, Креспињага, Мадона дела Салуте
Површина
 • Вкупна 26,0 км2
Население (дек 2004)
 • Вкупно 4.854
 • Густина 18.669.230.769.231/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 31010
Повик. бр. 0423
Мреж. место Матична страница

Мазер (италијански: Maser) — општина во покраината Тревизо во италијанскиот регион Венето, околу 50 км северозападно од Венеција, а околу 25 км северозападно од Тревизо. На 31 декември, 2004, Мазер броел 4.854 жители, а имал површина од 26.0 км².[1]

Во општината Мазер спаѓаат следниве месности: Косте, Креспињага и Мадона дела Салуте.

Мазер се гранички со општините: Алтиволе, Асоло, Каерано ди Сан Марко, Корнуда и Монфумо.

Занимливости[уреди | уреди извор]

Масер е познат како местото каде починал славниот архитект Андреја Паладио, создател на Паладијанскиот стил. Во местото се наоѓа неговата Вила Барбаро, дом на семејството Барбаро.

Демографски развој[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сета демографија и други статистики: ISTAT.