Магаје Геј

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Сенегал Магеј Геј
Лични податоци
Роден на 6 јули 1990 (1990-07-06) (29 г.)
Роден во Ножен-сур-Марне, Франција
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција крило,напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Предлошка:Fb team Adanaspor
Број 19
Младинска кариера
Стразбур Стразбур
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2010 Стразбур Стразбур 27 (9)
2010-2014 Евертон Евертон 24 (1)
2013Брест Брест 7 (0)
2014-2015 Милвол Милвол 32 (5)
2015- Предлошка:Fb team Adanaspor 28 (7)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 25 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 25 јули 2012

Магеј Геј (француски: Magaye Serigne Falilou Dit Nelson Gueye) е сенегалски фудбалер роден во Франција кој во моментов игра за Аданаспор.

Кариера[edit | edit source]

Пред да потпише за карамелите тој настапувал за тимот на Стразбур во својата родна земја.

Својот деби настап за Евертон во Премиер лигата го имал на 2 април 2011 против Астон Вила кога влегол во игра во второто полувреме како замена за Шејмус Колман.

Надворешни врски[edit | edit source]