Лука Чекони

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лука Чекони (роден на 24 јануари 1964 година во Фучекио) е италијански фудбалски менаџер и поранешен напаѓач.

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Чекони играл за неколку тимови во текот на неговата кариера, каде што ги постигна своите најдобри успеси со Палермо, Болоња и Комо.

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Во 1999 година, Чекони бил назначен за тренер на младинскиот тим на Емполи Примавера, освојувајќи го Торнео ди Виареџо во 2000 година. Тој го напуштил Емполи во 2003 година, после една година бил назначен за главен тренер на Прато и служел во четирите почетни натпревари од сезоната 2004-05 во Серија Ц1.[1]

Потоа работел заедно со Ренцо Уливиери во Болоња во 2005 година, и повторно во текот на сезоната 2006-2007 и последователно го замени во април 2007 година, служејќи како привремен главен тренер во двата преостанати месеци од нивната кампања во Серија Б.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (на италијански) Le partite del Prato Архивирано на 3 март 2016 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]