Лознански манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лознански манастир
Манастирот во зима
Информации
Целосно имеЛознански манастир
Други имињаМанастир „Свети Кирил и Методиј“, Манастир „Свети Ѓорѓи“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Кирил и Методиј
Свети Ѓорѓи
ЕпархијаПреспанско-пелагониска
ЦрквиЦрква „Св. Кирил и Методиј“
Личности
Место
Местово близина на Лознани, Општина Могила Македонија Македонија
Координати41°12′07.5″N 21°24′01.8″E / 41.202083° N; 21.400500° E / 41.202083; 21.400500Координати: 41°12′07.5″N 21°24′01.8″E / 41.202083° N; 21.400500° E / 41.202083; 21.400500
Видливи остатоциедна црква, конак, трпезарија
Отворен за јавностда
Други информации(Ивањевска парохија)

Лознански манастирманастир во југозападна Македонија, во близина на селото Лознани.[1] Манастирот е сместен на падините на Селечка Планина, на надморска височина од 637 м. Во манастирот извира бистра и питка вода.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Манастирот е изграден во 1990 година со подигнувањето на манастирската црква на неколку метри од урнатини на стара црква.[2]

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, конак и трпезарија.

Црква „Свети Кирил и Методиј“[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1990 година. Позната е и под името „Св. Ѓорѓи“, а иконостасот содржи икона на која се прикажани Свети Кирил и Методиј и Свети Ѓорѓи.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 12. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Лознани“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]