Лимениот барабан (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лимениот барабан во кино, 1979 година

Лимениот барабан (германски: Die Blechtrommel) е филмската верзија на истоимениот роман од Гинтер Грас од 1979 година. Ова е прв од три германски филмови, на кои им беа доделени оскари за најдобар филм на странски јазик. Меѓу другите филмски награди тој исто така ја доби Златната палма на филмскиот фестивал во Кан.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]