Лејла Слимани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лејла Слимани

Лејла Слимани ( англиски: Leïla Slimani, Рабат, 3 октомври 1981 година ), француско-марокански писател, новинар и застапник за правата на жените и човековите права, кој моментално живее и работи во Париз.[1][2]

Биографија[уреди | уреди извор]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Лејла Слимани е родена во 1981 година. во Рабат, од татко Мароканец и мајка со француско-алжирско потекло. Таа дошла во Париз по завршувањето на средното училиште во 1999 година.[2] Дипломирала на Парискиот институт за политички студии. Во 2008 година, по глумата, се одлучила за новинарство и пишувала за списанието „Млада Африка“ (Jeune Afrique).

Книжевна кариера[уреди | уреди извор]

Слимани го објавила својот прв роман „ Во градината на канибалите“ во 2014 година. После тоа, 2016 г. го објавила романот Спиј ме . Во 2020 година . таа го објавила романот „Земјата на другите“, кој е прв од трите планирани романи базирани на историјата на нејзиното семејство. Покрај романот, таа има објавено и неколку книги есеи. Книга со есеи „Секс и лаги“ ,„Сексуален живот во Мароко“ (Sexe et Mensonges: La Vie Sexuelle au Moroc), објавен во 2017 година . и ги содржи исповедите на жените со кои разговарала додека била на книжевна турнеја низ Мароко.[1][3]

Романи[уреди | уреди извор]

  • Во градината на канибалите (2014) )
  • Успиј ме (2016 г. )
  • Земјата на другите (2020. )

Есеи[уреди | уреди извор]

  • Секс и лаги: Сексуален живот во Мароко (2017) )

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Романот „ Во градината на канибалите“ влегол во потесниот избор за наградата Флор за 2014 година [2]

Романот„Успиј ме“ја освоил Гонкуровата награда.

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, ја прогласил и за амбасадор на франкофонијата.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „LEJLA SLIMANI“. booka.rs. Посетено на 7. 3. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. 2,0 2,1 2,2 „Lejla Slimani“. dereta.rs. Посетено на 7. 3. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. Слимани, Лејла (2017). Успавај ме. Београд: Боока. стр. корице. ISBN 978-86-88335-83-6.
  4. „Leïla Slimani“. fraktura.hr. Посетено на 7. 3. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)