Лена Ендре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лена Ендре

Лена Ендре (родена на 8 јули 1955 година) е шведска глумица за филм и телевизија, првенствено на шведскиот и норвешкиот пазар, позната по нејзините делови во филмот Неверен од Лив Улман (2000) и Милениумска серија (на пр. Девојката со тетоважа со змеј), базирана на истоименото трио книги на Стиг Ларсон. Ендре дебитираше на англиски јазик во 2012година, во филмот на Мајсторот на Пол Томас Андерсон, со Хоакин Феникс и Филип Сејмур Хофман во главните улоги.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Ендре е родена во Лидинго, округот Стокхолм во Берил (родена Форсман) и Мравки Ендре и има двајца браќа, пораснала во Хернесанд, Англија и Тролбокен, Тирес. Првично, студирала морска биологија пред да замине на работа во продавница за плочи; во тоа време учествувала во аматерски театар. Таа дејствувала како дел од театарските групи Театар Спутник и Театар Студио на Инге Ваерн во 1979 година. Во 1983 година, таа беше примена на Стокхолмската академија за изведувачки уметности.

Кариера[уреди | уреди извор]

Ендре дипломирала Стокхолмска академија за изведувачки уметности во 1986 година и го постигнала својот пробив во шведската телевизиска серија Стоковната куќа и Камион во 1980-тите. Таа ја напуштила глумечката екипа на Стоковната куќа откако се идентификувала премногу тесно со нејзиниот лик. Ендре бил ангажиран од Кралскиот драмски театар во 1987 година. Пред нејзината улога во Стоковната куќа, таа имала мал дел во филмот Внатрешниот човек во 1984 година.

Оттогаш, таа глумела во голем број телевизиски и филмски продукции, првенствено во Шведска и Норвешка.

Таа е позната по нејзиниот удел во филмот „Троласа“ од Лив Улман (2000), како и нејзината улога како Катарина, љубовниот интерес за Воландер во втората ТВ серија со тоа име. Ендре се појави и во два филма на данскиот режисер Симон Стахо, Ден и ноќ (2004) и Химленс Хјарта (2008), за што била номинирана како најдобра главна глумица на шведските филмски награди, „Гулдбаге“. Неодамна, Ендре го драматизирала ликот „Ерика Бергер“, уредник на измислениот истражувачки периодичен Милениум во трилогијата на филмови- Девојката со тетоважа со змеј, Девојката што си играше со оган и Девојката која го шутна гнездото на стршлените (цела 2009 година)-базирано на истоименото трио книги на Стиг Ларсон.

Ендре дебитирала на англиски јазик во филмот Пол Томас Андерсон The Master, заедно со Хоакин Феникс, Филип Сејмур Хофман, Ејми Адамс и Лора Дерн

Награди[уреди | уреди извор]

Лена Ендре ја доби наградата „Гулдбаге“ (шведска филмска награда) за најдобра глумица во споредна улога во 1997 година и за најдобра женска улога во 2000 година, и била домаќин на истите награди во 2006година.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Ендре има две деца од врската со глумецот Томас Ханзон, која траела од 1988 до 1998 година. Ендре била омажена со шведскиот режисер Ричард Хоберт од 2000 до 2012 година.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
1984 Внатрешниот човек Астрид
1987 Мио во далечната земја Госпоѓица. Ландин Шведска верзија; Глас
1987-1988 Стоковната куќа Ингрид 29 епизоди
1988 Вендета и така Ева Краток филм
Посетители Сара
Иглата Моника Нилсон 5 епизоди
1989 Истанбул Ингрид
Лори Медверканде 6 епизоди
1990 Пеле се сели во Комфузенбо Мама
1992 Најдобри намери Фрида Страндберг
Неделните деца Карин Бергман
1993 Едната љубов и другата Тини
Хеда Габлер Хеда Габлер
1994 Ирол Присутни на погребот
1995 Кристин Лаврансдатер Елајн Ормсдатер
1996 Јерусалим Барбро
Божиќно ораторство Солвеиг Норденсон
Враќањето на Исус, дел II Непозната улога
1997 Очекувања Маргарета
Трчај за твојот живот Ингрид
Невенчани парови: Комедија која ќе ве растури Мари Шведски наслов: Невенчана двојка - филм кој се разликува
Во присуство на кловн Марта Лундберг
1998 Од животот на дождовните црви Хане Луиз Хајберг
Вистински моменти Виви
Око Ингрид Шведски наслов: Огат
1999 Третата тајна на Фатима Поетската жена Краток филм
Ебате Кајса Бетан 6 епизоди
2000 Роденден Ингрид
Неверен Мариен
Озборувања Ребека Олсон-Фригард
2002 Музика за свадби и погреби Сара
Сите ја сакаат Алис Ана
2003 Глас на тишината Непозната улога Краток филм
2004 Три сонца Хана Рајд
Последици Виви Шведски наслов: Нека малите деца ...
Ден и ноќ Ана
2005 Ќерките на Хари Мари
2006 Гота канал 2 - Битка на каналот Вонa
2008 Срцето на рајот Сузана
2009 Ангел Непозната улога Незабележано
2009 Девојката со тетоважа со змеј Ерика Бергер Шведски наслов: Мажи кои мразат жени
2009-2010 Валандер (шведска ТВ серија) Катарина Ахлсел 13 епизоди
2010 Милениум Ерика Бергет 6 епизоди
Лимбо Шарлот
2011 Со секое чукање на срцето Елизабет Алтернативен наслов: Бакни ме; исто така и продуцент
2012 Мастер Госпоѓица. Солштад
Тренерите Карина 5 епизоди
2013 Одгласи од мртвите Џулиа Давидсон
2014 Вива Хејт Мајката на Даниел 3 епизоди
2015-2016 Ослободен од обвиненијата Ева Ханстин 18 епизоди
2016 Сетила Хелен Краток филм
2017 Дневникот на Хастлер Лена Шведски наслов: Мора да се даде
Малата фигура Луиз Трол од фармерот Краток филм
Кингсман: Златниот круг Кралицата на Шведска
2020 Мојот татко Маријан Ева
Тенок мраз Елза Енгсторм 6 епизоди

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

  • Тери Киф, 2012 година, „Зборувајќи лимбо со девојката со тетоважата на змејот Лена Ендре“, Интервју за Холивуд (онлајн), 19 ноември 2012 година, видете [1], пристапено на 13 јуни 2015 година.
  • Анон., 2012 година, „Соработници, глумица: Лена Ендре“, во Фондацијата Ингмар Бергман, 17 мај 2012 година, видете [2], пристапено на 12 јуни 2015 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]