Легијата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Легијата
ПотеклоСкопје, Македонија
ЖанровиХип хоп
Период на активност2000–сѐ уште
ИздавачиШурикен
Членови
Да Џака Накот
Таззак Акабатов
ЛД Пистолеро
Брус
Страјк
Блажеј
Ронин
Dzole-Wu
DJ Славе
Кемп Од
King Fizze

Легијата е рап група создадена во 2000 година од повеќе групи и соло артисти. Како нејзина предгрупа се смета Против Сите создадена во 1991. Многу е популарна кај младите и егзистира во сите аспекти на хип-хоп жанрот во Македонија. Има претрпено неколку небитни менувања на составот, а денес во Легијата спаѓаат :

Првиот официјален албум на Легијата е издаден во 2008 година, а албумот е наречен „Лош Ден за Империјата“.

Дискографија[уреди | уреди извор]