Кутија (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Кутија“
Студиски албум од Страјк
Издаденаприл 2011 г.
СнименСкопје, 2007 - 2011
ЖанрРап
Траење48:05
Издавачка куќаШурикен Рекордс и Бутлегс Бејсмент
ПродуцентГоце од САФ
Страјк — Хронологија
Кутија
(2011)
Издадени песни од Кутија
  1. "Ангели и демони"
    Издадена: 27 септември 2011 (2011-09-27)

Кутија е првиот соло студиски албум на македонскиот рап артист Страјк. Издаден е во 2011 година во издание на Шурикен Рекордс. На албумот се наоѓаат 15 нумери, чии текстови и продукција се во целосно авторство на Страјк.

Името на албумот е според осмата насловна композиција (н.з. „Кутија“), чиј скриен мотив е загубената надеж, односно отворањето на Пандорината кутија. Албумот добил позитивни оценки и пофалби од музичката критика, кои се на мислење дека музиката го отсликува нашето секојдневие.

Прв објавен сингл бил „Ангели и демони“, за кој бил снимен и видео запис.

 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Кул Поп (88/100)[1]
Кармакаша 4/5 ѕвездички[2]
Лоза (90/100)[3]
Хип-хоп.мк 5/5 ѕвездички[4]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите песни се напишани и компонирани од Страјк.

Бр. Наслов Траење
1. „Интро“   1:33
2. „Смрт“   3:29
3. „Дејнџа“ (Опасност) 3:15
4. „Кланица на траки“ (со Блажеј од СТР2) 3:34
5. „Генерација 1982“   3:48
6. „Ангели и демони“   4:14
7. „Само доверба“   3:23
8. „Кутија“   3:03
9. „Очите на луѓето“   3:46
10. „После полноќ“   3:17
11. „Од срце“   2:41
12. „103ка“ (фристајл) 1:09
13. „Скопје“   4:03
14. „Патот до среќата“   2:58
15. „Цијанид“   3:41
Вк. траење:
48:06

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Саздовски, Александар. „Страјк – Кутија [Шурикен, 2011]“. Кул Поп. Посетено на 1-06-2011. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  2. „Рецензија: Страјк, "Кутија". Кармакаша. Посетено на 31-05-2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. Повеќе, рецензенти. „Страјк – Кутија“. Лоза. Посетено на 1-06-2011. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  4. Габелоски, Сотир. „СТРАЈК И НЕГОВАТА "КУТИЈА". Хип Хоп.мк. Посетено на 2-06-2011. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]