Тонио Сан

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од РНС)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Антонио Аренгеловиќ, професионално познат како Тонио Сан или РНС — македонски рапер и продуцент. Досега има издадено 2 студиски албуми, а членуваше во хип-хоп групациите „Легијата“ и „Green Out“. Неговиот прв албум е „Цветот на светот“, кој содржи 12 нумери. Во 2010 излезе и неговиот втор албум, прв под алтер-егото Тонио Сан, наречен „Друштвото на мртвите поети“. Содржи 20 нумери, од кои 3 се битови, а првата песна претставува интро на албумот. Подоцна во 2012 година го има издадено и својот трет студиски албум, втор под името Тонио Сан, наречен „Синтеза на ум и меч“ кој содржи 12 песни, од кои првата е интро.

Има издадено многу песни кои се немаат најдено на некој од неговите студиски албуми. Меѓу нив спаѓаат: „Green Out Бандит“, „Животот е убав“, „Кармата се враќа“, „Не си достоен“ (со Вуиса), „Од лирики до реалност“ (со Да Џака Накот), „Штом заспијам“ и др. Членувајќи во групата Green Out ги има издадео следниве песни: „Факалависта“, „Блокови“, „Playground“, „Гомно Ем Сератор“, „Педерлана“, „Волците сити, овците на број“, „Истомисленици“, „Хиени“, „Имам-немам“, „Басот“, „Супер херои“ и др.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Цветот на светот[уреди | уреди извор]

Бр. Име Гости
1 Пита со јаболка DJ Славе
2 Црногорско поткровје
3 Жешка линија Мал Голем Брус
4 Циркусот на животот
5 Гудало (rmx) Мал Голем Брус
6 Ситно Бегство
7 Тангоу Мал Голем Брус & Пинаколада
8 Доблест или пороци
9 Лојален карактер Бунтовникот Кемп
10 Потежок од тешки времиња
11 Од рими до реалност Да Џака Накот
12 1936 торпедо

Друштвото на мртвите поети[уреди | уреди извор]

Бр. Име
1 Времето на волкот
2 Сивило
3 Ќе се најдеме на полпат
4 Меѓу редови
5 Луѓето што перат мозоци
6 Стегни ги врвките
7 Здивот на градот
8 Фрекфенции
9 Знам кој е бандит
10 Кингз
11 Машки курви
12 Лошогаз
13 Жени, коли, пари
14 Ласки 2005
15 Слатка мизерија
16 Фукара
17 Патувањето без друштво
18 Многу прашања
19 На друго место
20 Не разговарај со непознати

Синтеза на ум и меч[уреди | уреди извор]

Бр. Име
1 Синтеза на ум и меч
2 Дневникот на еден воен поет
3 Во закрила на ноќта
4 Патот на самурајот
5 Драма
6 Бамбусови шепоти
7 Јинг и јанг
8 Жртви на Шогунот
9 Шогунови убијци
10 Самураите на зајдисонцето
11 Заншин
12 Аку
13 Роза во пламен
14 Одмазда
15 Војна...
16 ...и мир