Кристијан Николов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристијан Николов
Николов со Галатасарај во ноември 2014
Николов со Галатасарај во ноември 2014
ПозицијаРазигрувач
Бек
Висина1,88 м
Тежина83 кг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
АБА 2
ЕкипаМЗТ Аеродром
Роден5 октомври 1996 (1996-10-05) (23 г.)
Скопје, Македонија
НационалностМакедонец
Проф. кариера2014–
Клубови
2014–2016Галатасарај
2015–2016Јешилгиресун Беледије
2016Трабзонспор
2016-2017Истанбул ББ
2017–2018Јешилгиресун Беледије
2018–2019Сокар Спор
2019-МЗТ Аеродром
Репрезентација
Инфо од: 24.07.2019.

Кристијан Николов (роден на 5 октомври 1996 во Скопје) — македонски кошаркар кој настапува за МЗТ Аеродром. Николов има двојно државјанство бидејќи поседува турски пасош.

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Младинска кариера[уреди | уреди извор]

Николов, до осунаесеттата година, бил во младинските екипи на Работнички.[1]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

За сезоната 2019/20, Николов се вратил во Македонија и потпишал за МЗТ Аеродром.[2][3]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Во јануари 2020 година, селекторот на Македонија, Александар Тодоров го објавил поширокиот состав за февруарските квалификации за Евробаскетот 2021 во кој бил вклучен Николов.[4] Потоа во февруари, тој бил избран во составот на репрезентацијата.[5]

Успеси[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

  • Најдобар млад кошаркар за 2012 година[6][7][8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тројца центарци во МЗТ, тројца аеродромци во Работнички“. basketball.mk преку web.archive.org. 24 ноември 2019. Посетено на 24 ноември 2019.
  2. „Кристијан Николов се враќа во Македонија, ќе игра за МЗТ“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 24 јули 2019. Посетено на 24 јули 2019.
  3. „МЗТ го донесе најмладиот македонски репрезентативец во историјата“. gol.mk преку web.archive.org. 24 јули 2019. Посетено на 24 јули 2019.
  4. „Тодоров го објави поширокиот список за Естонија и Русија“. gol.mk преку web.archive.org. 9 јануари 2020. Посетено на 14 јануари 2020.
  5. „Тодоров го скрати списокот, со млади сили против Естонија и Русија“. gol.mk преку web.archive.org. 11 февруари 2020. Посетено на 21 февруари 2020.
  6. „Година во знакот на Антиќ, Гечевски, Тодоров…“. ekipa.mk. 19 декември 2012. Посетено на 6 јули 2017.
  7. „КФМ ги објави најдобрите“. ohridnews.com. 19 декември 2012. Посетено на 6 јули 2017.
  8. „Гечевски најдобар македонски кошаркар“. vecer.mk. 20 декември 2012. Посетено на 6 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]