Кристијан Берки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Берки во 2019 г.

Кристијан Берки (унгарски: Krisztián Berki; р. 18 март 1985 во Будимпешта) е унгарски гимнастичар. Во 2016 година по него бил именуван коњски елемент со тежина „Е“.[1]

Спортска кариера[уреди | уреди извор]

Бил олимписки шампион во 2012 година,[2] во 2010 , 2011 и Светскиот шампион во 2014 година, а со сребрен медал на Светското првенство 2007 и 2009 година. Тој бил исто така на Европскиот шампионат во 2005, 2007, 2008, 2009, 2011 и 2012.[3] Тој победи на Универзијадата 2009 во Белград. Во 2010 и 2011 година беше избран за унгарски спортист на годината за неговите достигнувања.

Тој во моментов е оценет како најдобриот гимнастичар на коњ на сите времиња од страна на Меѓународната гимнастичка федерација.

Летни олимписки игри 2012[уреди | уреди извор]

На Летните олимписки игри 2012 Берки се натпреваруваше и го освои златниот медал со освоени златни медали со резултат од 16.066, што е исто како британскиот спортист Луис Смит, но му беше доделено злато поради изведба на повисоко ниво.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Berki Krisztiánról elemet neveztek el“ (унгарски). MNO. 2016-09-04. Посетено на 2016-09-11.
  2. „Krisztian Berki“. Посетено на 2012-08-05.
  3. „Krisztian Berki“. Daily Mail. London. 2012-05-27. Посетено на 2012-06-21.
  4. „Berki thwarts Smith's gold medal dream“. The Times Of India. Посетено на 2012-08-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Награди
Претходен Даниел Ѓурта Унгарски спортист на годината
2010-2011
2014
Наследник Даниел Ѓурта
Ласло Чех