Прејди на содржината

Кочо Нетков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кочо Нетков
Роден 19 април 1924
Скопје, Кралство Југославија
Починал 18 октомври 2004
Скопје, Македонија
Националност Македонец
Занимање режисер
сценарист

Кочо Нетков (роден на 19 април 1924 година во Скопје - починал на 18 октомври 2004 година во Скопје) — македонски режисер, сценарист и снимател, доајен на македонската документаристика.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Кочо Нетков средно образование завршил во родниот град. За време на Втората светска војна работел во киното на неговото семејство. Во 1948 година се вработил во претпријатието „Филмско“, а уште истата година, од самото формирање, работел во продуцентската куќа „Вардар филм“, каде што останал до своето пензионирање. Освен во документарни, учествувал и во реализацијата на неколку македонски играни филмови.

Награди[уреди | уреди извор]

 • 1950 Одликуван со Указ на Владата на НРМ / „Народна техника“
 • 1959 ФЈДКФ Белград, Втора награда за сценарио / „Прилеп вчера и денес“
 • 966 ФЈДКФ Белград, Диплома за идеја и режија / „Насмевнете се, молам“
 • 1967 Орден на заслуги за народот со сребрена ѕвезда со Указ на Претседателот на СФРЈ
 • 1970 МФФ, Лајпциг, диплома / „Свилен конец“
 • 1976 ФЈДКФ Белград, Сребрен медал Белград за режија / „Кајак '75“
 • 1976 ФФ, Крањ, Бронзен Триглав / „Шестиот играч“
 • 1976 ФЈДКФ Беолград, Награда на СОФК на Србија за најдобар филм на спортска тематика / „Шестиот играч“
 • 1976 13 Ноември, награда на град Скопје, за режија / „Кајак '75“ и „Шестиот играч“
 • 1977 Климент Охридски, Највисоко општествено признание за достигнувања во културно-просветна дејност
 • 1982 МФФ, Оберхаузен, Специјална плакета / „Огнена бригада“
 • 1982 МФФ, Лајпциг, Голема диплома и Јубилејна плакета / „Огнена бригада“
 • 1991 ФЈДКФ, Белград, Диплома, / „Рибите на Охридското езеро“

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Нетков“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 1045. Text "series " ignored (help)