Прејди на содржината

Космос-1274

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1274
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 3 јуни 1981
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 67,1 °
Орбитален период 89,1 минути
Апоапсида 307 км
Периапсида 162 км
Меѓународна ознака 1981-052A

Космос-1274 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 3 јуни 1981 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6700 килограми. Космос-1274 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 67,1°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 307 км, а најмалото на 162.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]