Колначот (ТВ серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Wiedźmin (Колначот)
Жанрфантастика, акција, драма
Заснована наВештерот“ на Анджеј Сапковски
Напишана одМихал Шчербик
Режирана одМарек Бродзки
УлогиМихал Жебровски
Збигниев Замаховски
Маќеј Козловски
Гражина Волшчак
Композитор(и)Грзегорз Цјеховски
Земја на потеклоПолска
Првичен јазикполски
Бр. на серии1
Бр. на епизоди13
Производство
Извршен продуцент(и)Михал Шчербик
Продуцент(и)Лев Ривин
Павел Поуп
Славомир Роговски
КинематографијаБогдан Стахурски
Времетраење50 минути
Продукциска куќаHeritage Films
Прикажување
Првична мрежаТелевизја Полска
Првично прикажување22 септември 2002 – 15 декември 2002
Хронологија
Слични програмиКолначот

Вједжмин (Колначот или Вештерот на англиската верзија) е полска фантазиска телевизиска серија која била емитувана во 2002 година.

Приказната се заснова на приказните од фантазискиот серијал „Вештерот“ (збирките „Последната желба и „Мечот на судбината“), од полскиот автор Анджеј Сапковски.

Заплет[уреди | уреди извор]

Колначот започнува со детството на Гералт од Ривија (Жебровски), кој е патувачки ловец на чудовишта. Весемир го прибрал детето додека се повикувал на Изненадниот закон. Серијата потоа го следи како се обучува во Кер Морен, како ги развива неговите способности и како мутира.[1]

Прием[уреди | уреди извор]

Серијата била опишана како подобра од филмот што и претходел, но лошиот критички и обожавателски прием на филмот, кој бил опишан како превозвишен, неповрзан трејлер за ТВ емисијата, бил наведен како една од причините за откажувањето на серијата по 13 епизоди.[2] Сапковски ја критикувал и телевизиската адаптација.[3][4]

Епизоди[уреди | уреди извор]

Број Полски наслов Македонски превод Извор на приказните
1 „Dzieciństwo“ „Детство“ -
2 „Nauka“ „Обука“ -
3 „Człowiek – pierwsze spotkanie“ „Човек - Прва средба“ Вклучува мали елементи од „Помалото зло“ и „Мечот на судбината“
4 „Smok“ „Змеј“ „Границите на разумот“
5 „Okruch lodu“ „Парче мраз“ „Парче мраз“
6 „Calanthe“ „Каланте“ „Прашање на цена“
7 „Dolina Kwiatów“ „Цветна долина“ „Вечен пламен“, „Работ на светот“
8 „Rozdroże“ „Крстосници“ „Вештерот“, „Гласот на разумот“, „Нешто повеќе“
9 „Świątynia Melitele“ „Храмот на Мелител“ „Гласот на разумот“
10 „Mniejsze zło“ „Помалото зло“ „Помалото зло“
11 „Jaskier“ „Јаскер(Дандилајн)“ Елементи од „Помалото зло“, „Парче мраз“ и „Мечот на судбината
12 „Falwick“ „Фалвик“ -
13 „Ciri“ „Сири“ Содржи елементи од „Нешто повеќе“

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Macgregor, Jody (24 декември 2019). „The serious comparison you've been waiting for: Netflix's Witcher vs the 2002 Polish TV show“. PC Gamer (англиски). Посетено на 11 мај 2020.
  2. Copeland, Wesley (4 септември 2018). „There Was a Witcher Movie and Series in 2001“. IGN (англиски). Посетено на 11 мај 2020.
  3. Dumaraog, Ana (17 мај 2017). „The Witcher TV Series Being Developed by Netflix“. ScreenRant (англиски). Посетено на 11 мај 2020.
  4. Copeland, Wesley (5 септември 2018). „There Was a Witcher Movie and Series in 2001“. IGN. Посетено на 11 мај 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Wiedźmin Водич за епизоди (на полски)
  • [1] Интернет архива за стримање на серијата од 2002 година