Клер Лителтон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клер Лителтон
ГлумецЕмили Де Равин
Прво појавување„Pilot: Part 1“
Централни
епизоди
„Raised By Another“
„Maternity Leave“
„Par Avion“
Информации
ИмеКлер Лителтон
Возраст22
СтатусЖива
(Поранешна) професијаЦртач на тетоважи,
Касиерка во ресторан за брза храна
На авионот...За да го предаде нејзиното бебе на посвојувачите
СезониС1 С2 С3 МБ С4 С5


Клер Лителтон (англиски: Claire Littleton) e измислен лик од американската серија Изгубени, портретиран од страна на австралијанската глумица Емили Де Равин. Во првата сезона, Клер е прикажана како бремена преживеаничка, и од тогаш се појавува како главен лик сè до финалето на четвртата сезона во кое таа мистериозно исчезнува. Клер ќе се врати како главен лик во шестата сезона.[1] На островот, таа се спријателува со уште еден преживеаник, Чарли Пејс (Доминик Моњан), кој умира во финалето на третата сезона.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Godwin, Jennifer (2008-05-30). „Lost Redux: Promises to Keep, and Miles to Go Before We Sleep“. E!. Посетено на 2008-06-05. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)