Изгубени (4. сезона)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Изгубени 4. сезона
Податотека:Lost season 4.png
Глумечката екипа од четвртата сезона на Изгубени
Земја на потеклоСАД
Бр. на епизоди14
Прикажување
Првична мрежаABC
Првично прикажување31 јануари 2008 – 29 мај 2008

Четвртата сезона од Американската серија Изгубени почна со емитувањето во САД и Канада на 31 јануари 2008 и заврши на 29 мај 2008. Четвртата сезона продолжува да ги следи авантурите на група од четириесетина луѓе кои по паѓањето на нивниот авион беа заробени на еден чуден остров на Јужниот Пацифик. Во светот на Изгубени, сезонава зафаќа место во времето меѓу 23 декември 2004 и 7 јануари 2005 Со доаѓањето на луѓето од бродот, меѓу преживеаниците избувнува конфликт, и се поделуваат на две групи. Првата, предводена од Џек кој верува дека луѓето од бродот ќе дојдат и ќе ги изнесат надвор од островот. А пак, другата група на преживеаници, предводени од Лок, веруваат дека штом луѓето од бродот ќе стапнат на островот, ќе ги убијат сите живи луѓе на истиот.

За сезоната беа предвидени 16 епизоди, но заради штрајкот на сценарисците во САД, беа прикажани само 14. Двете изгубени епизоди, ќе бидат надокнадени во следните две сезони, кои наместо предвидените 16 епизоди ќе имаат 17. ДВД и Блу-реј изданијата ќе бидат издадени на 9 декември 2008 под името: Изгубени: Комплетната Четврта Сезона - Проширено Искуство.

Содржина[уреди | уреди извор]

Список на епизоди[уреди | уреди извор]

Серија # = Реден број на епизодата во цела серија.

Епизода # = Реден број на епизодата во 4. сезона

Серија
#
Епизода
#
Наслов на епизодата Режирано од Напишано од Централен карактер/и Дата на премиерата
Гледачи[1]
701 „The Beginning of the End“
„Почетокот на Крајот“
 
Џек БендерДејмон Линделоф и Карлтон КјузХарли31 јануари 2008
16.07[2]
Дезмонд им кажува на преживеаниците дека бродот не е дојден за да ги спаси, преживеаниците се поделуваат на две групи. Во иднината Харли има визии од мртвиот Чарли, и е семестен во лудница. 
712 „Confirmed Dead“
„Докажана Смрт“
 
Стефан ВилиамсДру Гогард и Брајан К. ВоганДаниел, Шарлот, Мајлс, Френк и Наоми7 февруари 2008
15.06[3]
Мајлс, Френк, Даниел, и Шарлот, дел од екипажот на бродот. Тие се падопранираат на островот и се пронајдени од двете групи преживеаници. Во флешбековите, се покажани мистериозните делови од нивните животи. 
723 „The Economist“
„Економистот“
 
Џек БендерЕдварт Кидсис и Адам ХорвитсСаид14 февруари 2008
13.62[4]
Саид Прави договор со Френк (пилотот на хелихоптерот) за да го изнесе од островот. Но за возврат сака да го ослобот заложникот на Лок, Шарлот. Во иднината, Саид има опасна работа и страшен шеф. 
734 „Eggtown“
„Егтаун“
 
Стефан ВилиамсЕлизабет Сарноф и Грегори НејшнсКејт21 февруари 2008
13.53[5]
Кејт сака да дознае повеќе информации за Мајлс, новиот заложник на Лок. Во иднината се води судска парница за Кејт, поради сите злосторства во минатото. 
745 „The Constant“
„Постојаниот“
 
Џек БендерКарлтон Кјуз и Дејмон ЛинделофДезмонд28 февруари 2008
12.85[6]
По слетувањето на бродот, Дезмонд доживува чудни последици, бидејќи го напушти островот. Дезмонд може да си ги контролира акциите кој ги направил пред десет години. Тој се враќа во времето кога служел во војска 
756 „The Other Woman“
„Другата Жена“
 
Ерик ЛејвајлДру Гогард и Кристина M. КимЏулиет6 март 2008
12.90[7]
Џулиет е посетена од Херпер, една од другите, која и кажува на Џулиет да ја спречи мисијата на Даниел И Шарлот. Во меѓувреме, Бен му кажува на Лок за Чарлс Видмор. Флешбекот на Џулиет го покажува односот на Џулиет со Гудвин, Харпер и Бен. 
767 „Ji Yeon“
„Џи Јенон“
 
Стефан СемелЕдварт Китсис и Адам ХрвитсСан и Џин13 март 2008
11.87[8]
Џин и Сан одлучуваат да им се придружат на групата на лок, но Џулиет ги спречува кажувајќи му на Џин дека бебето на Сан не е негово. На бродот Дезмонд и Саид го запознаваат Капетанот Кими. 
778 „Meet Kevin Johnson“
„Запознај го Кевин Џонсон“
 
Стефан ВилиамсЕлизабет Сарноф и Брајан К. ВоганМајкл20 март 2008
11.28[9]
Саид и Дезмонт дознаа дека Мајкл е на бродот како шпијун на Бен. Флешбековите покажуваат како Мајкл се најдол во оваа ситуација. Бен ги праќа Алекс, Карл и Русо, во храмот, но Русо и Карл се застрелани од непознат пукач. 
789 „The Shape of Things to Come“
„Обликот на работите што доаѓаат“
 
Џек БендерБрајан К. Воган и Дру ГогардБен24 април 2008
12.33[10]
Во иднината Бен се буди во пустина со зимска јакна, и е сосема дезориентиран. Тој го наоѓа Саид во иднината и го вработува како негов поткупен убиец. На островот, Капетанот и неговиот екипаж се нагодуваат со Бен. Бидејќи бен не сака да попушти тие ја убиваат Алекс 
7910 „Something Nice Back Home“
„Нешто убаво назад дома“
 
Стефан ВилиамсЕдварт Китсис и Адам ХорвитсЏек1 мај 2008
11.14[11]
Џек се разболува и мора веднаш да направи операција, Кејт и Џулиет мора да работат заедно за да го спасат. Во иднината Џек се распаѓа и почнува да конзумира апчиња. 
8011 „Кабинска грозница“
„Cabin Fever“
 
Пол ЕдвартсЕлизабет Сарноф и Кајл ПенингстонЛок8 мај 2008
11.28[12]
Лок, Бен и Харли одат кај Џејкоб за да добијат одговори. Лок влегува во кабината на Џејкоб и добива шокирачки одговор - Треба да го премести островот. Во флешбекот, на кратко се опишува животот на Лок, од раѓањето па сè до парализирањето. 
8112 „There's No Place Like Home: Part 1“
„Ниедно место не е како дома“
 
Стефан ВилиамсДејмон Линделоф и Карлтон КјузЏек, Харли, Саид, Сан и Кејт15 мај 2008
11.40[13]
Бен, Лок, и Харли го пронаоѓаат местото од каде што треба да го преместат островот, Но таму се капетанот Кими и неговиот екипаж. Бен му се предава на Кими, и тој го носи до хелихоптерот. Во иднината петорицата кои го напуштиа островот (Џек, Кејт, Харли, Сан и Саид) се приморени да лажат за настаните на островот. 
82/8313/14 „There's No Place Like Home: Parts 2 and 3“
„Ниедно место не е како дома (2. и 3. дел)“
 
Џек БендерКарлтон Кјуз и Дејмон ЛинделофЏек, Харли, Саид, Сан и Кејт29 мај 2008
12.20[14]
Џек, Кајт, Соер, Саид и Френк се во хелихоптерот летајки кон бродот. Заради недостик на гориво, Соер одлучува да скокне и да плива назад до островот. Кога хелихоптерот ќе слета на бродот, заради екплозивите на бродот, ќе мора веднаш да одлета и да се врати на островот. За тоа време Другите успеваат да го спасат Бен, и тој успева да го убие Кими и да го премести островот. Немајќи каде да слета, хелихоптерот со Џек, Кејт, Арон, Саид, Сан, Харли, Дезмонд и Френк се руши. Но луѓето успеваат да го извадат спасувачкиот чамец од хелихоптерот, и да преживеат. Потоа овие луѓе се пронајдени од бродот на Пени, и изнесени на еден населен остров, од кој потоа со авион се пренесени во САД. 

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Податоците се во милиони и се однесуваат на САД
 2. Seidman, Robert (February 1, 2008). „Nielsen Ratings – Jan 31, 2008: ABC Gets LOST“. TV by the Numbers. Архивирано од изворникот на February 1, 2013. Посетено на October 28, 2012.
 3. Seidman, Robert (February 7, 2008). „Nielsen Ratings Thursday, Feb 7: Lipstick Jungle? Get Lost!“. TV by the Numbers. Архивирано од изворникот на May 2, 2014. Посетено на October 28, 2012.
 4. Seidman, Robert (February 15, 2008). „Nielsen Ratings Thur, Feb 14: Lost & Survivor“. TV by the Numbers. Архивирано од изворникот на May 2, 2014. Посетено на October 28, 2012.
 5. Seidman, Robert (February 22, 2008). „Nielsen Ratings for Thur Feb 21: Can FOX Be Stopped?“. TV by the Numbers. Архивирано од изворникот на May 2, 2014. Посетено на October 28, 2012.
 6. Seidman, Robert (February 29, 2008). „Nielsen Ratings for Thur, Feb 28: FOX Cannot Be Stopped“. TV by the Numbers. Архивирано од изворникот на November 10, 2012. Посетено на October 28, 2012.
 7. Gorman, Bill (March 7, 2008). „Nielsen Ratings for Thur, Mar 6: Fox Youth Wins, Age Loses“. TV by the Numbers. Архивирано од изворникот на May 2, 2014. Посетено на October 28, 2012.
 8. Seidman, Robert (March 14, 2008). „Nielsen Ratings Thur, Mar 13: CBS Pulls in a Win, Lost Rules 9pm“. TV by the Numbers. Архивирано од изворникот на May 2, 2014. Посетено на October 28, 2012.
 9. Seidman, Robert (March 21, 2008). „Nielsen Ratings Thu, Mar 20: NCAA No Deal for CBS?“. TV by the Numbers. Архивирано од изворникот на December 27, 2013. Посетено на October 28, 2012.
 10. Seidman, Robert (April 25, 2008). „Nielsen Ratings Thur, Apr 24: New CSI and Grey's Are Back, and Down Over Last Year“. TV by the Numbers. Архивирано од изворникот на September 8, 2012. Посетено на October 28, 2012.
 11. Seidman, Robert (May 2, 2008). „Nielsen Ratings for May 1: Where Are The TV Viewers Going?“. TV by the Numbers. Архивирано од изворникот на September 8, 2012. Посетено на October 28, 2012.
 12. Seidman, Robert (May 9, 2008). „Nielsen Ratings May 8, 2008: Trouble in Shonda-land?“. TV by the Numbers. Архивирано од изворникот на December 12, 2013. Посетено на October 28, 2012.
 13. Seidman, Robert (May 16, 2008). „Nielsen Ratings May 15, 2008: More Trouble for Shonda and CSI“. TV by the Numbers. Архивирано од изворникот на October 12, 2012. Посетено на October 28, 2012.
 14. Seidman, Robert (May 30, 2008). „Nielsen Ratings May 29, 2008: LOST Season Finale Wins For ABC“. TV by the Numbers. Архивирано од изворникот на May 2, 2014. Посетено на October 28, 2012.