Бен Лајнус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бенџамин Лајнус
BenS4a.jpg
Глумец Мајкл Емерсон
Прво појавување „One of Them“
Централни
епизоди
„The Man Behind the Curtain“
„The Shape of Things to Come“
„Dead is Dead“
Информации
Име Бенџамин Лајнус
Статус Жив
(Поранешна) професија Лидер на другите
Сезони С1 С2 С3 МБ С4 С5


Бенџамин „Бен“ Лајнус (англиски: Benjamin "Ben" Linus) е фиктивен лик во американската телевизиска серија Изгубени глумен од страна на американскиот актер Мајкл Емерсон. Бен се појавува како спореден карактер во втората сезона, а од третата па натаму, тој се појавува како главен лик.