Клаус Волферман

Од Википедија — слободната енциклопедија

Клаус Волфман (германски: Klaus Wolfermann, Алтдорф кај Нирнберг, 31 март 1946) бил фрлач на копје од Западна Германија .

Животопис[уреди | уреди извор]

Тој освои златен медал на Олимписките игри во 1972 година во Минхен,[1] и во 1973 година. Поставил нов светски рекорд во оваа дисциплина . Бил член на АК Буркирхен, од Буркирхен ан дер Алц .

На 5 мај 1973 година во Леверкузен, Клаус Волфман поставил нов светски рекорд во фрлање копје, подобрувајќи го рекордот на Лусис од 93,80 метри со нов 94,08 м. Волфермановиот рекорд преживеал до 26 јули 1976 година кога тој бил надминат од унгарскиот копски Миклош Немет на Олимписките игри во Монтреал во 1976 година со само 94,58 метри.

Поради неговата популарност, тој бил избран во 1972 и 1973 година како спортист на годината во Западна Германија, а во 1972 година за спортист на Европа, дека на крајот од минатиот век.

Во 2011 година бил примен во куќата на познатите германски спортисти.

Поважни резултати[уреди | уреди извор]

Година Конкуренција Град Дисциплина Пласман Резултатот Забелешка
1968 година Олимписки игри Мексико Сити, Мексико Фрлање на копје 16º 75.78   м
1971 година Европско првенство Хелсинки, Финска Фрлање на копје 6 80,82 м
1972 година Олимписки игри Минхен, Западна Германија Фрлање на копје 18x18пкс 90,48 м ИЛИ
1974 година Европско првенство Рим, Италија Фрлање на копје 5 83,36 м

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Klaus Wolfermann Архивирано на 19 декември 2013 г.. sports-reference.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]