Миклош Немет

Од Википедија — слободната енциклопедија

Миклош Немет (роден на 23 октомври 1946) е унгарски олимписки шампион и поранешен светски рекордер во фрлање копје. Роден е во Будимпешта, тој е син на Имре Немет кој освои олимпиското злато во фрлање чекан на Летните олимписки игри 1948 .

Победничките напори на Немет на Летната олимпијада 1976 во Монтреал исто така беа светски рекорд за настанот. Неговиот белег од 94,58 метри дојде во првиот круг на фрлање; потполно деморализирајќи ги зашеметуваните конкуренти на Немет. Сребрениот медалист Хану Сијтонен од Финска, чиј рекорд, фрлен во јуни 1973 година, изнесувал 93,90 метри,[1] направи резултат од 87,92 - повеќе од 6,5 метри зад Миклош Немет. Тој беше избран за унгарски спортист на годината за негово постигнување.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Urheilumuseon keihäät“ [‘The javelins of the Finnish Sports Museum’] (фински). Finnish Sports Museum. 2013-10-31. Архивирано од изворникот на 2014-11-10. Посетено на 2014-11-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]