Кафе и цигари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Кафе и цигари“
Coffee and Cigarettes movie.jpg
филмски постер
РежисерЏим Џармуш
ПродуцентЏејсон Килот
Руд Симонс
Џим Старк
Бриџит Стод
Џоана Висенте
СценаристЏим Џармуш
НастапуваатРоберто Бенињи
Стивен Рајт
Јои Ли
Синки Ли
Стив Бускеми
Иги Поп
Том Вејтс
Џозеф Ригано
Вини Вела
Вини Вела Џуниор
Рене Френч
Е.Џ. Родригес
Алекс Дескас
Исак де Банкол
Кејт Бланшет
Мајк Хоган
Џек Вајт
Мег Вајт
Алфред Молина
Стив Куган
Кети Ханц
GZA
RZA
Бил Мари
Вилијам Рајс
Тејлор Мед
ДистрибутерUnited Artists
Премиера2003
Времетраење95 минути
ЈазикАнглиски јазик
француски јазик
Бруто заработка7.929.307 долари[1]

Кафе и цигари е наслов на три кратки филма и еден уметнички филм од 2003 година на независниот режисер Џим Џармуш. Филмот од 2003 година содржи 11 раскази, во кои се вклучени претходните три филма.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]