Кафе и цигари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Кафе и цигари“
Coffee and Cigarettes movie.jpg
филмски постер
Режисер Џим Џармуш
Продуцент Џејсон Килот
Руд Симонс
Џим Старк
Бриџит Стод
Џоана Висенте
Сценарист Џим Џармуш
Настапуваат Роберто Бенињи
Стивен Рајт
Јои Ли
Синки Ли
Стив Бускеми
Иги Поп
Том Вејтс
Џозеф Ригано
Вини Вела
Вини Вела Џуниор
Рене Френч
Е.Џ. Родригез
Алекс Дескас
Исак де Банкол
Кејт Бланшет
Мајк Хоган
Џек Вајт
Мег Вајт
Алфред Молина
Стив Куган
Кети Ханц
GZA
RZA
Бил Мареј
Вилијам Рајс
Тејлор Мед
Дистрибутер United Artists
Премиера 2003
Времетраење 95 минути
Јазик Англиски јазик
француски јазик
Бруто заработка 7.929.307 долари[1]

Кафе и цигари е наслов на три кратки филма и еден уметнички филм од 2003 година на независниот режисер Џим Џармуш. Филмот од 2003 година содржи 11 раскази, во кои се вклучени претходните три филма.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]