Катрин Шмит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катрин Шмит во 2009 година

Катрин Шмит (родена на 12 март 1958 година во Гота, Бецирк Ерфурт ), е германска писателка. [1] Таа е позната и по нејзината поезија и проза. [1]

Животот и работата[уреди | уреди извор]

Катрин Шмит пораснала во Гота, а од 1964 година во Валтерсхаузен . По завршувањето на средното училиште студирала психологија на Универзитетот во Јена од 1976 до 1981 година. По завршувањето на нејзините студии ( диплома ), таа работела како асистентка за истражување на Универзитетот во Лајпциг 1981-1982, а потоа и како дете психолог во Rüdersdorf Окружната болница и во Берлин Marzahn на деца и млади центар здравствена заштита.

Во 1986/1987 година завршила специјални студии на Институтот за литература „Јоханес Р. Бехер“ во Лајпциг . По падот на Берлинскиот ѕид, таа работела на Тркалезната маса во Источен Берлин . Во 1990/1991 година била уредничка на феминистичкото женско списание Ипсилон и работела како истражувачка асистент во Берлинскиот институт за компаративни социјални истражувања до 1993 година. Таа е хонорарен писател од 1994 година. Таа е член на ПЕН центарот Германија .

Катрин Шмит почнала да пишува како тинејџерка и првично објавувала поезија . Песните се карактеризираат со строг метар, моќен, сензуален јазик и честа употреба на игра на зборови. Романите, понекогаш класифицирани како магичен реализам поради барокната полнота на приказните, ја прикажуваат и Катрин Шмит како моќна авторка со бујна имагинација, која критичарите ја споредуваат со раните Гинтер Грас и Ирмтрауд Моргнер .

До денес, нејзиниот најголем книжевен успех е автобиографски обоениот роман Du stirbst nicht . [1] Во него, авторот ја опишува приказната за болеста и закрепнувањето на писателката Хелен, која се соочува со недостаток на контрола над своето тело по мозочен удар и мора повторно да го научи јазикот. Книгата е продадена во 150.000 примероци и е наградена со Германската награда за книга во 2009 година [2]

Катрин Шмит одгледа пет деца со нејзиниот сопруг и живее во Берлин-Малсдорф .

Избрани дела[уреди | уреди извор]

 • Катрин Шмит. Поетски албум (поетски серијал), 179-то издание. Берлин 1982 година.
 • Ангел лета низ фабриката за тапети. Ној Лебен, Берлин 1987 година, ISBN 3-355-00382-4 .
 • Река слика со Ангел. Суркамп, Франкфурт на Мајна 1995 година, ISBN 3-518-11931-1 ; Lyrikedition 2000, Минхен 2000 година, ISBN 3-935284-14-4 .
 • Оди-Во Беладона. Kiepenheuer & Witsch, Келн 2000 година, ISBN 3-462-02933-9 .
 • Танци на мртвите. Со Карл-Георг Хиршер. Лајпциг 2001 година.
 • Слепите пчели. Kiepenheuer & Witsch, Келн 2010 година, ISBN 978-3-462-04193-4 .
 • место за перење на кул работи. Kiepenheuer & Witsch, Келн 2018 година, ISBN 978-3-462-31812-8 .
 • sommerschaums ernte. Kiepenheuer & Witsch, Келн 2020 година, ISBN 978-3-462-05390-6 .

Романи[уреди | уреди извор]

 • Експедицијата на Гунар Ленефсен. Kiepenheuer & Witsch, Келн 1998 година, ISBN 978-3-442-73583-9 .
 • Децата на Кениг. Kiepenheuer & Witsch, Келн 2002 година, ISBN 3-462-03129-5 .
 • Црните мачки на Сибах. Kiepenheuer & Witsch, Келн 2005 година, ISBN 3-462-03612-2 .
 • Ти не умираш. Kiepenheuer & Witsch, Келн 2009 година, ISBN 978-3-462-04098-2 .
 • Сестрите на Капок. Kiepenheuer & Witsch, Келн 2016 година, ISBN 978-3-462-04924-4 .

Приказни[уреди | уреди извор]

 • Лепливи краеви. Научно-фантастична новела. Eichborn, Франкфурт на Мајна 2000 година, ISBN 3-8218-0682-6 .
 • Три крап сини. Кратка проза. Berliner Handpresse, Берлин 2000 година.
 • Финито. Швам друбер. Кратки раскази. Kiepenheuer & Witsch, Келн 2011 година, ISBN 978-3-462-04317-4 .
 • Tiefer Schafsee и други приказни. Со три огради во боја од Медлин Хејблејн. Лајпцишка библиофилска вечер 2016 година.

Издание[уреди | уреди извор]

 • Поетски семинар 1989. 1990 г.
 • Годишник на поезијата 2011, со Кристоф Бухвалд. Deutsche Verlags-Anstalt, Минхен 2011 година.

Награди[уреди | уреди извор]

 • 1988 Ана Сегерс-Преис
 • 1993 Леонсе-унд-Лена-Преис
 • 1994: Награда за поезија Мерано
 • 1994: Работна стипендија на Фондот за германска литература
 • 1997: Градски писател од Берлин-Хелерсдорф
 • 1998: Награда на провинцијата Корушка на натпреварот Ингеборг Бахман во Клагенфурт
 • 1998: Работна стипендија на Германскиот книжевен фонд
 • 1998: Награда за спонзорство за книжевната награда Хеимито фон Додерер
 • 1998: Награда за промоција на литературата GEDOK
 • 2000: Работна стипендија на Фондот за германска литература
 • 2001: Германска културна награда
 • 2003: Награда Дросте на градот Мерсбург
 • 2005: Уметничка награда за литература на земјата Бранденбург Лото GmbH
 • 2009: Награда на SWR-Bestenliste
 • 2009 Германска награда за книга за Du stirbst nicht
 • 2017 Thüringer Literaturpreis [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Kathrin Schmidt“. The Institute of Modern Languages Research. 21 March 2017. Архивирано од изворникот на 2021-11-20. Посетено на 2021-11-20.
 2. 2,0 2,1 „Kathrin Schmidt mit Thüringer Literaturpreis 2013 geehrt“. Thüringer Allgemeine (германски). 26 September 2013. Посетено на 12 November 2018.
 1. Улрике Хемпел: „Сакав да слушнам зборови“ (PDF; 1,01 MB) Рецензија на книгата за „Du stirbst nicht.“, во BERLINER ÄRZTE (Коморен весник на Берлинското лекарско здружение), број 03/2010.
 2. Потесен избор за награда за книги како вкупно уметничко дело, focus.de
 3. Лото Бранденбург: Уметничка награда за литература за фотографија на LAND BRANDENBURG LOTTO GmbH. Преземено на 14 декември 2015 година.