Категорија:Административна поделба на Грузија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Република Грузија административно е разделена на 2 автономни републики (Абхазија, и Аџарија), една автономна област Јужна Осетија со непризнат статус, 9 региони (Мегрелија-Горна Сванетија, Гурија, Долна Картли, Имеретија, Долна Сванетија (Рача-Лечхуми), Внатрешна Картли, Џавахетија, Мтсхетија-Мтианетија, Кахетија) и самостојниот административен регион (Тбилиси).

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 3 поткатегории од вкупно 3.

Страници во категоријата „Административна поделба на Грузија“

Прикажани се 5 од вкупно 5 страници во категоријата.