Карстен Вархолм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карстен Вархолм
Вархолм во 2017 г.
Лични податоци
Роден(а)28 февруари 1996 (1996-02-28) (27 г.)
Улстејнвик, Норвешка
Висина1.87 м[1]
Тежина80 кг[1]
Спорт
Земја Норвешка
СпортАтлетика
Дисциплини400 м, 400 м со пречки
КлубАК Димна
ТренерЛеиф Олав Алнес

Карстен Вархолм (роден на 28 февруари 1996 г.) — норвешки атлетичар и олимписки шампион кој се натпреварува во спринтерските дисциплини и на трките со пречки. Во јули 2021 година, тој го соборил светскиот рекорд на Кевин Јанг стар 29 години во дисциплината 400 метри со пречки. Еден месец подоцна, на Летните олимписки игри 2020 во Токио, тој го освоил златниот медал на трката на 400 метри со пречки со време од 45.94 секунди, соборувајќи го сопствениот светски рекорд за речиси една секунда поставен претходниот месец.[2]

Вархолм исто така е двократен светски шампион, со освоени златни медали на трките на 400 метри со пречки на Светските првенства во 2017 и 2019 година, како и европски шампион од Европското првенство 2018. Тој исто така е двократен победник во Дијамантската лига. Во 2021 година тој бил прогласен за најдобар светски атлетичар на годината. Тој исто така во три наврати бил прогласен за најдобар норвешки спортист.

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

Дисциплина Time Date Location Notes
На отворено 100 метри 10.52 28 мај 2016 Лилестрем, Норвешка
200 метри 21.09
21.00 в
4 јуни 2016
12 јуни 2015
Флоре, Norway
Берум, Норвешка

(со помош на ветер)
300 метри 32.49 22 август 2018 Берген, Норвешка Национален рекорд
400 метри 44.87 10 јуни 2017 Флоре, Норвешка Национален рекорд
300 метри со пречки 33.26 4 јуни 2021 Осло, Норвешка Светски најдобар резултат
400 метри со пречки 45.94 3 август 2021 Токио, Јапонија Светски рекорд
Во сала 60 метри 6.75 28 јануари 2017 Флоре, Норвешка
100 метри 10.49 28 јануари 2017 Флоре, Норвешка
200 метри 20.91 5 февруари 2017 Улстејнвик, Норвешка
400 метри 45.05 2 март 2019 Глазгов, Шкотска Европски рекорд
300 метри со пречки 34.26 10 февруари 2018 Тампере, Финска Светски рекорд

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „EAA profile“. Европска атлетска асоцијација. Посетено на 9 август 2021.
  2. „Warholm smashes 400m hurdles world record“. BBC. 3 август 2021. Посетено на 3 август 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]