Канавурф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Канавурф
Место во Кинделбрик
Селската црква
Селската црква
Грб на Канавурф
Канавурф во рамките на Германија
Канавурф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општина Кинделбрик
Основни податоци
Површина 15,53 км2
Надм. височина 138 м
Население 783  (31 декември 2017)
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 06578
Повик. бр. 036375
Координати 51°16′0″N 11°7′59″E / 51.26667° СГШ; 11.13306° ИГД / 51.26667; 11.13306Координати: 51°16′0″N 11°7′59″E / 51.26667° СГШ; 11.13306° ИГД / 51.26667; 11.13306

Канавурф (германски: Kannawurf) — село и поранешна општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Канавурф се наоѓа помеѓу Хајнлајте и Випер близу Тириншката Порта.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]