Калтензундхајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калтензундхајм
Место во Калтенордхајм
Селската црква во Калтензундхајм
Селската црква во Калтензундхајм
Грб на Калтензундхајм
Калтензундхајм is located in Германија
Калтензундхајм
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Калтенордхајм
Основни податоци
Површина 11,8 км2
Надм. височина 460 м
Население 795  (31 декември 2017)
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98634
Повик. бр. 036946
Портал www.kaltensundheim.info
Местоположба на место Калтензундхајм во рамките на Калтенордхајм
Карта
Координати 50°37′0″N 10°10′0″E / 50.61667° СГШ; 10.16667° ИГД / 50.61667; 10.16667Координати: 50°37′0″N 10°10′0″E / 50.61667° СГШ; 10.16667° ИГД / 50.61667; 10.16667

Калтензундхајм (германски: Kaltensundheim; ренски: Soinde) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 е дел од градот Калтенордхајм.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа околу 15 километри западно од окружниот град Мајнинген и недалеку од покраинската граница со Хесен во долината на Фелда.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Калтензундхајм е оддалечено два километри од градското јадро на Калтенордхајм. На запад се граничи со градската единица Мителсдорф, на исток со градската единица Ашенхаузен и на југ со општината Ербенхаузен.