И (Франција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
И
Y
Comunne Y picardhiv68.jpg
И се наоѓа во Франција
И
Координати: 49°48′14″ СГШ 2°59′34″ ИГД / 49.803889, 2.992778
Земја Франција
Регион Пикардија
Департман Сома
Округ Перон
Кантон Ам
Управа
 • Градоначалник (2001–2008) Шарл Карпентје
Површина1 2,73 km2 (105 sq mi)
Население (2006)2 86
 • Густина 0.32/km2 (0.82/sq mi)
INSEE/Пошт. бр. 80829 / 80190
Надм. висина 56 м
(прос. 72 м)

1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија.

2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

И (фр. Y) е село и општина во департманот Сома (регион Пикардија), северна Франција.

Ова е најкраткото име на населено место во Франција, и едно од најкратките во светот. Жителите се нарекуваат себеси „Ипсилоњени“ (Ypsiloniennes).

Географија[уреди | уреди извор]

И се наоѓа 50 км источно од Амјен, кајшто вкрстуваат патиштата D15 и D615, во најисточниот дел на департманот.

Демографија[уреди | уреди извор]

Население
(Извор : INSEE)
1962196819751982199019992006
1091168690828986
Од година 1962 на: население без двојно сметање—жителите на повеќе од една општина (на пр. студенти или воени лица) се бројат само еднаш.

Збратимени села[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]