Иштван Бибо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иштван Бибо (1935)
Гробот на Иштван Бибо во Обуда Гробишта

Иштван Бибо (унгарски: István Bibó, 7 август 1911 година, Будимпешта – 10 мај 1979 Година, во Будимпешта) бил унгарски правник, државен службеник, политичар и политички теоретичар.

Живот[уреди | уреди извор]

Во текот на Унгарската револуција тој дејствувал како Државен Министер за унгарската Национална Влада. Кога Советскиот Сојуз нападнаа да ја прекршат бунтовната влада, тој беше последниот Министер оставен на својата позиција во унгарскиот Парламент во Будимпешта. Наместо да избега, тој остана во зградата и го напишал своето познато прогласување, "За Слободата и Вистината", чекајки да биде уапсен од страна на полицијата[1]

Бибо беше уапсен на 23 Мај 1957 година и осуден на доживотен затвор на 2 август 1958 година, но ослободен во 1963 година 

Бибо диплома за право од Франц Јосиф Универзитет , а подоцна предавал таму.[2] Тој исто така се здоби со Докторат од Постдипломски Институт за Меѓународни и Развојни Студии во Женева.

Неговите дела[уреди | уреди извор]

  • Кризата на унгарски Демократија. Valóság[3] Октомври 1945 Година, (Унгарски)
  • Сиромаштијата на Источно-Европските мали држави (На kelet-európai kisállamok nyomorúsága, Új Magyarország, Бп., 1946 година (унгарски)

); Misère des petits États d ' Europe de l'Est. L'Harmattan, 1986 (out of print); Albin Michel, Париз, 1993 година, (тековното издание).

  • На Парализа на Меѓународните Институции и Лекови. Една Студија на самоопределување, Согласност меѓу Големите Сили, и Политичка Арбитража. Со Вовед од страна на Бернард Crick. На Harvester Притиснете, Hassocks, 1976. XI, 152 стр. (Англиски)
  • Демократијата, Револуција, На Само-Определување: Избрани Дела. Edited by Károly Nagy. Преведени од страна на András Boros-Kazai. Columbia University Press, New York, 1991.
  • Уметноста на Peacemaking: Политичките Есеи на István Bibó. New Haven: Yale University Press, 2015 Година.

Меморија[уреди | уреди извор]

  • Бибо Награда основана во Бостон (1980).
  • 5000 Форинт монета издадени од страна на Народната Банка на Унгарија (2011).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Biography Архивирано на 19 август 2007 г. Грешка во шаблонот „Семарх“: Проверете ја вредноста |url=. Празно. (унгарски)
  2. Tarján, Tamás. „1911. augusztus 7. – Bibó István születése“ (унгарски). Rubicon Online. Посетено на 21 June 2012.
  3. Reality, it is Hungarian journal.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]