Ишка

Координати: 46°00′00″N 14°28′03″E / 45.9999° СГШ; 14.4675° ИГД / 45.9999; 14.4675
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ишка
Ишката Клисура
Местоположба
ЗемјаСловенија
Физички особености
Извор 
 • местоБлочко Плато
 • надм. вис.760 м [1]
Устие 
 • место
Љубљаница
 • координати
46°00′00″N 14°28′03″E / 45.9999° СГШ; 14.4675° ИГД / 45.9999; 14.4675
 • надм. вис.
287 м [1]
Должина31 км [1]
Големина на сливот86 км2 [1]
Особености на сливот
ТечениеЉубљаница→ СаваДунавЦрно Море

Ишкарека во средишна Словенија. Дел од речната долина - Ишката Клисура[2] или Ишкиот Кањон[3] (словенечки: Iški vintgar) - ја одделува Долна Крањска од Внатрешна Крањска.[2][4] Реката е долга 31 км.[1] По течението покрај Страхомер, реката следи скоро права линија и се приклучува на реката Љубљаница, и затоа спаѓа во сливот на Сава и Црното Море.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]