Искра Димитрова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Искра Димитрова
Родена 1965
Скопје
Националност Македонка
Занимање уметник

Искра Димитрова (родена 1965 година, во Скопје) - македонска мултимедијална уметница.[1]

Таа дипломирала на насоките Филозофија и Вајарство на Универзитетот Св. Кирил и Методиј.[1][2]

Својата работа ја претставувала на самостојни изложби и инсталации во Скопје, Вршац во Југославија, Загреб во Хрватска, Рочдејл во Англија, Токио, Јокохама и Медисон, Јужна Дакота . Нејзините дела се вклучени во Биеналето во Венеција (1999) и на меѓународни изложби во Марибор, Селеста, Солун, Лариса и Провиденс, Род Ајленд .[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Iskra Dimitrova“. Brooklyn Museum.
  2. Contemporary art of central and eastern Europe. Council of Europe. 1997. стр. 57. ISBN 9287134375.