Индија, љубовна приказна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Индија, љубовна приказна
Жанрдрама
теленовела
Создадена одГлорија Перез
УлогиЖулиана Паес
Марсио Гарсија
Родриго Ломбарди
Летисија Сабатела
Земја на потеклоБразил
Првичен јазикпортугалски
Бр. на епизоди203 (национален пазар)
160 (интернационален пазар)
Продукција
Извршен продуцент(и)Роберто Наар
Времетраење45 минути
Прикажување
Првична мрежаРеде Глобо
Првично прикажување19 јануари 2009 – 12 септември 2009
Хронологија
СледбеникДа живееш живот (2009-2010)
Надворешни врски
Мрежна страницаcaminhodasindias.globo.com

Индија, љубовна приказна (португалски: Caminho das Indias) е бразилска теленовела. Оваа новела е напишана од бразилската писателка Глорија Перез. Серијата изобилува со сцени снимани во Индија и Бразил, воедно новиот хит на Глорија, после мега хитот Клон. Серијата започна со прикажување на 19 јануари 2008 со гледаност од 39% од населението.

Серијата доби Еми награда, за најдобра теленовела.

Дејство[уреди | уреди извор]

Љубов, причина, разум и лудост. Верувања и вредности кои диференцираат на Истокот и Западот, новела која на екранот ни носи многу контрасти. Во средиштето на приказната е забранета љубов помеѓу двајца личности со различно индиско потекло. Маја е паметна, весела, и е службеничка на маркетинг фирма во Раџастан и припаѓа на традиционално трговско индиско семејство. Бахуан учел во САД, каде што работел со американско друштво, но никогаш не ги заборавил понижувањата од детството како недопирлив – дел е контигент кои човечки светите текстови дефинираат како “прашина на ногата на Бог Брам”, тие го сметаат за нечист и осуден на играње со својата сенка. Овој состав е веќе забранет со закон, но не и по обичаите.

Маја е веќе во добата за мажење и нејзините родители, продавачи на парфеми, Ману и Кочи, веќе се во потрага по совршениот маж. Како и било која Индијка, таа е уверена дека никој не е подобар, од оној кој ќе го одбрат нејзините родители. Сѐ додека не го запознае Бахуан. Однесена со возбудливо чувство, Маја е спремна да ги наметне своите волји на фамилијата бидејќи сѐ уште не разбира зошто тоа момче е прикажано како повлечено. Дури кога вистината за неговото потекло доаѓа на виделина, доаѓа до причина за стравови за живеење. Меѓу ветувањата, ризиците, средбите и недоразбирањата, парот планира иднина заедно во било кој момент, но наидува на препреки... Раж, златниот сон на родителите на Маја и кариерата на Бахуан во бразилската компанија Кадоре, со која момчето е партнер уште пред да дојде во Индија.

Раж е син на Индира и Опаш. Опаш е богат стопанственик, и е бранител за венчавката помеѓу Раж и Маја, но исто така и непријател на Бахуан. Индира и Опаш се родители на уште три деца: Амитаб, Рави и Шанти. Амитаб е најстариот, тој е оженет за Сурија, со која ја има ќерката, Ануша. Рави е најмладиот, кој на почетокот на приказната ќе се заљуби во Камила, прекрасна Бразилка. Тие ќе се венчаат, и ќе живеат во Индија, но животот за неа не е едноставен, таа ќе мора да се прилагоди на индискиот живот, кој не и бил во план. Шанти е единственото женско помеѓу децата, и таа е спремна веќе за брак. Во фамилијата е и Ананда Лаксми, мајката на Опаш и најважниот член во куќата, која не се согласува ниту со идеите на Индира, ниту пак со чичкото Каран.

Но Раж е неостварената љубов на Дуда, прекрасна Бразилка, која не може да се омажи за него, поради неговата скорешна веридба со Маја, и поради тоа се бори со сите свои сили против предрасудите да тој биде среќен жената која му е планирана. Таа работи во клиниката на Илана и Кјара, две различни и убави жени. Илана е омажена за Сезар Мота, амбициозен човек, и има син Зека, кој постојано е сметан за деликвент од страна на другите луѓе. Кјара е прекрасна жена, која чита многу книги за самопомош, исто така таа соработува со Мурило, кој работи во компанијата на Кадоре.

Уште еден клучен елемент на приказната е фирмата Кадоре, која ја контролира моќниот Рамиро Кадоре, заедно со неговиот амбициозен брат Раул, со кој живее во војна, оставајќи го нивниот татко, господин Кадоре, незадоволен и разочаран од своите синови. Нивното право е во рацете на Габи, нивната адвокатка. Рамиро е оженет за Мелиса, прекрасна жена, опседната од убавината и совршената фамилија, а неговиот живот станува уште попеколен кога неговиот син Тарсо, открива дека е шизофреничар, што носи многу проблеми во оваа фамилија. Откако ќе открие дека е шизофреничар тој се заљубува во Тоња. Иако заљубени, тие ќе мора да се соочат кон многу проблеми, првенствено заради девојката. Поради своите проблеми, Тарсо оди на лекување кај Д-р Кастањо. Браун исто така работи со Аида, бившата сопруга на Сесар, со која има две ќерки, Камила и Леиња. На почетокот на приказната Камила е заљубена во Дарио, но потоа се заљубува во Индиецот Рави. Леиња пак е среќна поради тоа што за својот документарен филм како тема ја избрала Индија.

Но исто така во оваа серија се раскажува и за други личности, како што се Силвија и Раул. И двајцата се венчани веќе одамна, а како резултат на тоа е и ќерката Жулија. Но нивниот живот драматично се менува со доаѓањето на Ивон. На прв поглед таа изгледа како ангел. Пријателка од факултетот на Силвија која се појавува баш во моментот кога има криза во бракот. Но покрај тоа убаво лице се крие вистински психопат. Таа ужива да уништува многу туѓи сонови и илузии.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Жулиана Паес Маја Мета
Марсио Гарсија Бахуан Сундрани
Родриго Ломбарди Раж Ананда
Кристиане Торлони Мелиса Кадоре
Дебора Блок Силвија Кадоре
Летисија Сабатела Ивон Магалаес
Умберто Мартинс Рамиро Кадоре
Александре Боргес Раул Кадоре
Марјорие Естиано Тоња

Надворешни врски[уреди | уреди извор]