Ил Реденторе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Ил Реденторе
Chiesa del Santissimo Redentore
Chiesa del Santissimo Redentore, Venice, Italy.jpg
Основни податоци
Место Венеција, Италија
Координати 45°25′29.97″ СГШ 12°19′56.83″ ИГД / 
Припадност Римокатоличка црква
Осветен 1592
Статус активна
Архитектонски опис
Архитект(и) Андреја Паладио
Архитектонски тип црква
Архитектонски стил Ренесансна архитектура
Поставен темел 1577
Завршен 1592
Особености
Должина 75 метарs (246 ст)
Ширина 30 метарs (98 ст)
Ширина (кораб) 20 метарs (66 ст)

Црквата на Светиот Откупител (италијански: Chiesa del Santissimo Redentore), позната ѝ како Ил Реденторе, е црква која се наоѓа во Венеција, Италија. Оваа римокатоличка црква била изградена во текот на 16 век и се наоѓа во реонот на Дорсодуро, една од четирите во реонот на италијанскиот град Венеција.

Христијанскиот храм бил дизајниран од страна на познатиот архитект Андреја Паладио, и истата била изградена во знак на благодарност што Бог го помилувал градот од големата епидемија шуга, која владеела претходно. Земјата била завладеана од епидемија, во периодот од 1575-1576 година, кога починале 46.000 луѓе[1].

Црквата содржи бројни уметнички дела вклучувајќи ги и оние Паоло Веронезе и Тинторето.


Наводи[уреди | уреди извор]