Израелска национална библиотека

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 31°46′33.01″N 35°11′48.58″E / 31.7758361° СГШ; 35.1968278° ИГД / 31.7758361; 35.1968278

Израелска национална библиотека
הספריה הלאומית של ישראל
Карта
Основана1892
МестоЕрусалим, Израел
Службена страницаhttp://web.nli.org.il
Карта


Израелска национална библиотека (хебрејски: הספרייה הלאומית) — национална библиотека на Израел, сместена во населбата Гиват Рам, Ерусалим, недалеку од Еврејскиот универзитет. Националната библиотека располага со повеќе од 5 милиони книги, од најразлилни области.

Основана е во 1892 година, како прва јавна библиотека во Палестина за еврејското население. Била преместена во 1960 година на Скопуската Гора, за да од 2007 година биде прогласена како национална библиотека на Израел.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]