Израелска национална библиотека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Израелска национална библиотека
הספריה הלאומית של ישראל
Основана 1892
Место Ерусалим, Израел
Службена страница http://web.nli.org.il
The National Library of Israel building - Amitay Katz.jpg

Израелска национална библиотека (хебрејски: הספרייה הלאומית) — национална библиотека на Израел, сместена во населбата Гиват Рам, Ерусалим, недалеку од Еврејскиот универзитет. Националната библиотека располага со повеќе од 5 милиони книги, од најразлилни области.

Основана е во 1892 година, како прва јавна библиотека во Палестина за еврејското население. Била преместена во 1960 година на Скопуската Гора, за да од 2007 година биде прогласена како национална библиотека на Израел.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]