Изорно (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Изорно
Isorno location map.jpg
ДржаваИталија, Швајцарија
Слив
Главен изворПјода ди Крана
2,283 м н.в.
УстиеМелецо Ориентале
46°10′48″ N; 8°42′23″ E / 46.1801° N; 8.7063° E / 46.1801; 8.7063Координати: 46°10′48″ N; 8°42′23″ E / 46.1801° N; 8.7063° E / 46.1801; 8.7063
ТечениеМелецо ОриенталеМаџаЕзеро МаџореТичиноПоЈадранско Море
Сливна повр.104 км2
Физички особености
Должина31 км
Изорно (река) на Ризницата

Изорно (италијански: Isorno) - италијанска и швајцарска река, притока на Мелецо Ориентале.

Неговиот извор е во Италија во близина на Пјода ди Крана. Поминува низ Бањи, поделок на Кравеџа, а потоа влегувајќи во Швајцарија тече низ Онсерноне, Мосогоњо, Изорно и Интрања, каде тече во Мелецо Ориентале.

Нејзината долина, иако лесно се стигнува од Лугано, Белинцона, Домодосола и Локарно, е една од најдивите во Швајцарија и имало предлог да се основа национален парк како оној на Енгадин. Предлогот бил одбиен на референдум на 10 јуни 2018 година.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nuovo parco nazionale del Locarnese: la pianificazione è terminata“.
  2. „Il Parco Nazionale del Locarnese bocciato alle urne“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на |archive-url= requires |archive-date= (help).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]