Прејди на содржината

Иван Марчук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иван Марчук
Ivan Marchuk
Роден(а)Иван Степанович Марчук
12 мај 1936(1936-05-12)(88 г.)
Село Москаливка, регион Тернопил
Националност Украина украински
ОбразованиеИнститут за применета уметност во Лавов
Познат(а) посликар

Иван Марчук (украински: Іван Степанович Марчук); (12 мај, 1936 Москаливка) е современ украински сликар[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Иван Марчук е роден во семејство на ткајач.

По завршувањето на седумгодишно училиште, тој влегол во Факултетот за применета уметност Иван Труш Лавов на одделот за декоративно сликарство, каде што студирал од 1951 до 1956 година.

Откако служел војска, ги продолжил студиите на Оддел за керамика на Институтот за применета уметност во Лавов, кој дипломирал во 1965 година.

Подоцна работел во Киев. Од 1965 до 1968 година работел во Институтот за суперхард материјали на Националната академија на науките на Украина и од 1968 до 1984 година во Киевскиот погон за монументални и украсни уметности.

Во 1989 година тој го напуштил СССР и живеел во Соединетите Држави, Канада и Австралија.

После нападите на 11.09.2001 година што ги видел, Марчук се вратил во Киев.

Во 1990 година, неговата прва официјална изложба се одржа во Киев - во Државниот уметнички музеј на украински ликовни уметности (сега Национален уметнички музеј на Украина).

Бидејќи не бил ценет во Советскиот Сојуз, Марчук бил добро прифатен во независната Украина со добивање на престижна награда Т. Шевченко во 1997 година.

Во Киев се планира да се изгради музеј на Иван Марчук[2]..

Книги[уреди | уреди извор]

Атланта УМЦ објави 3 книги за творештвото на уметникот. Големата монографија насловена како „Иван Марчук“ (2004) ги илустрира сите фази од неговата творечка кариера. Вториот албум се занимава со периодот од 1965-2005 година. Третиот албум е објавен во серијата „Сликарство“ (2008 година).

За 2013-2016 година, Феникс објави три книги од Иван Марчук.

Награда Иван Марчук[уреди | уреди извор]

На 31.05.2016 година, третата сесија на Регионалниот совет на Тернопил го поддржа проектот за започнување на годишната регионална награда Иван Марчук за надарени деца на возраст од 7 до 15 години во областа на ликовната уметност во 2016 година.

Награди[уреди | уреди извор]

  • 1996 година - доби титула за заслужен уметник на Украина
  • 7 март 1997 година - стана лауреат на Националната награда на Украина Т.Г. Шевченко
  • 2006 година - Меѓународната академија за современа уметност во Рим го прифати Иван Марчук во редовите на Златниот еснаф и го избра за почесен член на научниот совет на академијата
  • Октомври 2007 година - вклучен во британското рангирање „Сто генијалци од денес“

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Ivan Marchuk Exhibition
  • Personal site of Ivan Marchuk Архивирано на 12 мај 2018 г.
  • Білейчук Ярослав. IV. ISBN 978-966-2457-18-6. Отсутно или празно |title= (help)