Иван Ингилизов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иван Ингилизов
Роден 20 јули 1882
Пехчево, Отоманско Царство
Починал 29 декември 1944
Ајдарово, Горноџумајско, Пиринска Македонија
Националност Македонец
Занимање револуционер

Иван Ингилизов (роден на 20 јули 1882 година во Пехчево - починал на 29 декември 1944 година во Ајдарово, Горноџумајско) — македонски револуционер, член на ВМОРО и учесник во Илинденското востание.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Завршил педагошко училиште во Скопје, учел историја и филозофија на универзитетите во Софија и Загреб. Бил учител во Струмица, Горна Џумаја, Скопје и Пехчево. Во Илинденското востание предводел чета во Струмичко, Радовишко и во Малешевско. По Првата светска војна бил пратеник во Бугарското народно собрание. По 9 септември 1944 г. бил уапсен и убиен заедно со други припадници на ВМРО.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Ингилизов“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 617. Text "series " ignored (help)