Прејди на содржината

Иванчице

Координати: 49°6′5.2″N 16°22′39.07″E / 49.101444° СГШ; 16.3775194° ИГД / 49.101444; 16.3775194
Од Википедија — слободната енциклопедија
49°6′5.2″N 16°22′39.07″E / 49.101444° СГШ; 16.3775194° ИГД / 49.101444; 16.3775194
Иванчице
Ivančice
град
Поглед на плоштадот Палацки
Знаме
Грб
Земја Чешка
Крај Јужноморавски
Округ Брно-предградие
Општина Иванчице
Височина 210 м
Координати 49°6′5.2″N 16°22′39.07″E / 49.101444° СГШ; 16.3775194° ИГД / 49.101444; 16.3775194
Површина 47,57 км2
Население 9.576 (2006-10-02)
Густина 201 /km² (521 /sq mi)
Првпат спомнат 1221
Градоначалник Војтјех Адам
Часовен појас CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Поштенски бр. 664 91
Местоположба во Чешка
Местоположба во Чешка
Местоположба во Чешка
Местоположба во Чешка
Местоположба во Чешка
На Ризницата: Иванчице
Статистики: statnisprava.cz
Портал: ivancice.cz

Иванчице (чешки: Ivančice; германски: Eibenschütz) — град во Јужноморавскиот крај, Чешка, 21 км југозападно од Брно. Населението брои околу 9.300 жители. Се наоѓа на местото кајшто се слеваат реките Ослава, Јиглава и Рокитна.

Историја[уреди | уреди извор]

Местото за првпат се споменува во 1221 г., а во 1288 г. добива статус на кралско место. Во XV век преоѓа во сопственост на семејството фон Липа и останува во негово владение сè до Битката на Бела Гора (1620). Во XVI век Иванчице бил важен центар на евангелистичката заедница „Братско единство“. Во градот работел епископот на братството, Јан Благослав, кој бил и истакнат хуманист и јазичар. За време на Триесетгодишна војна во Иванчице насилно е повратен католицизмот и градот ја изгубил дотогашната важност.

Во градот има музеј посветен на глумецот Владимир Меншик (1929-1988). Иванчице е познато и како родно место на истакнатиот сликар и графичар Алфонс Муха (1860-1939)

Демографија[уреди | уреди извор]

Население низ времето[1]
1869 1880 1890 1900 1910 1921 1930 1950 1961 1970 1980 1991 2001 2011[2]
6 796 6 513 6 989 7 265 7 777 7 999 8 513 8 040 8 154 8 558 9 746 9 448 9 350 9 468

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]