Зора Нил Харстон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зора Нил Харстон
Zora Neale Hurston
Роден/а7 јануари 1891(1891-01-07)
Нотасулга, Алабама, САД
Починат/а28 јануари 1960(1960-01-28) (возр. 69)
Форт Пиерс, САД
ЗанимањеФолклорист, антрополог, етнограф, романописец, раскажувач, режисер
Апсолвент на
Периодок. 1925–1950
Книжевно движењеХарлемска ренесанса
Значајни делаНивните очи гледаа кон Бога
Сопруг/аХерберт Шен (в. 1927; раз. 1931)
АлбертПриц (в. 1939; раз. 1943)
Џејмс Ховел Питс (в. 1944; раз. 1944)
Потпис
мрежно место
zoranealehurston.com

Зора Нил Харстон (7 јануари 1891[1][2] - 28 јануари 1960) била американски фолклорист, антрополог и автор. Од четиритте романи и повеќе од 50 објавени раскази, драми и есеи, таа е најдобро позната по нејзиниот роман Нивните очи го гледаа Бога, објавен во 1937.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Boyd, Valerie (2003). Wrapped in Rainbows: The Life of Zora Neale Hurston (англиски). New York: Scribner. стр. 17. ISBN 0-684-84230-0.
  2. Hurston, Lucy Anne (2004). Speak, So You Can Speak Again: The Life of Zora Neale Hurston (англиски). New York: Doubleday. стр. 5. ISBN 0-385-49375-4.

Поврзано[уреди | уреди извор]