Харлемска ренесанса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Три жени од Харлем, околу. 1925 година

Харлемската ренесанса е движење кое траело од 1918 година до средината на 1930-тите.[1] Харлемската ренесанса е името дадено на културната, општествената и уметничката експлозија што се случи во Харлем, и се смета за преродбата на Афроамериканската уметност.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. George Hutchinson, "Harlem Renaissance", Encyclopædia Britannica.

Поврзано[уреди | уреди извор]