Зоолошка градина во Загреб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зоолошка градина во Загреб
Мапа на зоолошката градина во Загреб
Карта
Отворена27 јуни 1925
Површина7 хектари, вклучувајќи езера и бари
Координати45°49′22″N 16°1′19″E / 45.82278° СГШ; 16.02194° ИГД / 45.82278; 16.02194Координати: 45°49′22″N 16°1′19″E / 45.82278° СГШ; 16.02194° ИГД / 45.82278; 16.02194
Бр. на животни2,225
Бр. на видови275
Посетители годишно350,000
ЧленстваЕвропско здружение на зоолошки градини и аквариуми, Светско здружение на зоолошки градини и аквариуми

Зоолошката градина во Загреб (хрватски: Zološki vrt grada Zagreba) е зоолошка градина која се наоѓа во рамките на паркот Максимир во Загреб, Хрватска, а се наоѓа веднаш преку улица од стадионот Максимир, каде што се играат големите фудбалски натпревари и се одржуваат рок концерти.[1] Таа е една од три зоолошки градини во државата.

Зоолошката градина во Загреб е членка на Европското и Светското здружение на зоолошки градини и аквариуми, и е учесник во Европската програма за загрозени видови.

Историја[уреди | уреди извор]

Лавови во зоолошката градина во Загреб

Зоолошката градина во Загреб првпат била отворена на 27 јуни 1925 година. Реконструкцијата на старата зоолошка градина започна во 1990 година. Во октомври 2016 година, првиот дел од нејзината реконструкција и модернизација беше завршен.

Животни[уреди | уреди извор]

Зоолошката градина е дом на 2,225 животни кои припаѓаат на 275 видови, вклучувајќи снежен леопард, црвена панда, окапи, адакс антилопа, сахарски орикс, севернокинески леопардшимпанзо, Дијана заморец, европски бизон, пигмејски нилски коњ и двогрба камила.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „zoo.hr“. www.zoo.hr (хрватски). Посетено на 2018-05-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]