Окапи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Окапи
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Mammalia
Ред: Парнокопитни
Семејство: Жирафи
Потсемејство: Окапија
Род: Окапи
Lankester, 1901
Вид: O. johnstoni
Научен назив
Okapia johnstoni
(P.L. Sclater, 1901)
Ареал на распространување: темносина - денешна, светлосина - некогашна распространетост на окапито

Окапи (Okapia johnstoni) е цицач кој припаѓа на семејството Giraffidae. Ги населува прашумите во северниот дел на Демократска Република Конго. Познат е по своите црно-бели ишарани нозе, како и по тоа што е најблизок роднина на жирафата.

Пред 1900 година, окапито не било познато на западниот свет и научниците. Официјално како вид е признато во 1901 година.

Изглед[уреди | уреди извор]

Окапи има темни влакна на грбот, со бели пруги кои се простираат долж предните и задните нозе. Овој склоп на бои се верува дека им помага на младенчињата во препознавањето на мајката во густите прашуми, а служи и како камуфлажа.

До своите рамења се високи од 1,5 до 2 метри, а долги од 1,9 до 2,5 метри. Должината на опашката изнесува 30 до 42 сантиметри. Тежината се движи од 200 до 250 килограми.

Историја[уреди | уреди извор]

Окапито било познато животно на старите Египќани. Пронајдени се древни изрезбани слики во Египет на кои е претставен лик на окапи.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]