Шимпанзо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шимпанза
Schimpanse zoo-leipig.jpg
Обичен шимпанзо (Pan troglodytes)
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Primates
Семејство: Hominidae
Потсемејство: Homininae
Племе: Hominini
Потплеме: Panina
Род: Pan
Oken, 1816
Типски вид
Simia troglodytes
Blumenbach, 1775
Видови

Pan troglodytes
Pan paniscus

Распространетост на Pan troglodytes (обичното шимпанзо) и Pan paniscus (бонобо, во црвено)

Шипанзото (лат. Pan) е цицач од редот примати и од фамилијата човеколики мајмуни. Тој е најинтелигентниот претставник на оваа фамилија и воедно тој е најблискиот човеков сродник од светот на животните. Постојат два вида шимпанза, обичен и џуџест шимпанзо наречен бонобо. Сите имаат темно крзно, додека лицето, дланките од рацете и стапалата им се без влакна. Немаат опашка, а ушите, усните и аркадите над очите им се испакнати. Се среќава само во екваторска Африка, каде што живее во шумите и во саваните. Се движи главно по дрвја, но може да мине големи растојанија, движејќи се исправено на задните нозе. Кога оди четириножно, се потпира врз првата фаланга. На рацете има пет прста, исто како и човекот. Висината му варира од 95 до 175 cm,а живее 30 години, со распон на рацете и до 2 метри; тежи меѓу 40 и 80 килограми.