Золота Липа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Золота Липа
Брана преку Золота Лупа која образува големо езеро во северниот дел на Бережани, западна Украина
Местоположба
ДржаваУкраина
Физички особености
УстиеДнестар
 • координати
48°58′47″ N; 25°04′19″ E / 48.9798° СГШ; 25.0719° ИГД / 48.9798; 25.0719Координати: 48°58′47″ N; 25°04′19″ E / 48.9798° СГШ; 25.0719° ИГД / 48.9798; 25.0719
Особености на сливот
ТечениеДнестарДнестарски ЕстуарЦрно Море

Золота Липа (украински: Золота Липа, полски: Złota Lipa) ― река во Западна Украина. Тече низ Тернопилскиот и Чорткивскиот Реон, образувајќи го Бережанското Езеро северно од градот Бережани. Таа е лева притока на Днестар, која припаѓа на црноморскиот слив. Името значи „златна липа“ и го има истото значење во сите словенски јазици. Реката со спротивно значење Хнила Липа (македонски превод: гнила липа) тече напоредно 30 км западно од Бережани.

Скица на Золота Липа.
Реката Золота Липа.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]